Beyaz Saray: Esad iktidarda kaldıkça şiddet bitmez

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Esed iktidarda kaldığı sürece Suriye'de şiddet artıyor ve ülke daha tehlikeli hale geliyor" denildi

Beyaz Saray: Esad iktidarda kaldıkça şiddet bitmez
18 Mayıs 2016 Çarşamba 01:03

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye'de Beşşar Esed'in meşruiyetini çoktan kaybettiğini vurgulayarak, "Esed iktidarda kaldığı sürece Suriye'de şiddet artıyor ve ülke daha tehlikeli hale geliyor." dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, günlük basın brifinginde, Suriye'deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'deki durumun giderek kötüleştiğine dikkat çeken Earnest, "Esed, hala Suriye ordusuna, masum ve silahsız sivillere saldırı düzenleme emri veriyor." diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Avusturya'nın başkenti Viyana'daki, "Eğer Esed B planının olmadığı sonucuna varmışsa bunu temelsiz olarak yapmıştır ve bu çok tehlikeli bir durumdur." şeklindeki sözleri hatırlatılan Earnest, "Bakan Kerry, Esed iktidarda kaldığı sürece ülkede daha fazla kaos ve şiddetin süreceği görüşünü dile getirmiştir." açıklamasını yaptı.

Suriye halkının Esed'den bir gelecek beklentisinin olamayacağına vurgu yapan Earnest, "Esed iktidarda kaldığı sürece Suriye'de şiddet artıyor ve ülke daha tehlikeli hale geliyor." ifadelerini kullandı.

Uluslararası insani yardımların Suriye'nin kritik bölgelerine ulaştırılmasının önündeki en büyük engelin Esed rejimi olduğunu belirten Earnest, bu konudaki endişelerini her seferinde dile getirdiklerini ifade etti.

"Esed rejimi, Suriye'nin insani yardıma muhtaç bölgelerine yardım ulaştırılmasını engelliyor." diyen Beyaz Saray Sözcüsü, Esed rejiminin "çatışmaların durdurulması" anlaşmasında verdiği sözlere uygun şekilde yardımların ihtiyaç duyulan bölgelere ulaştırılmasını mümkün hale getirmesi gerektiğinin altını çizdi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×