Amerikalı Müslümanlar örnek vatandaş

Amerikalı Müslümanların ülkedeki "en dindar ve vatansever" dini gruplar arasında olduğu ortaya çıktı

Amerikalı Müslümanlar örnek vatandaş
05 Nisan 2016 Salı 08:14

ABD'de Sosyal Politika ve Anlayış Enstitüsü tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, Amerikalı Müslümanların "en dindar ve vatansever" dini gruplar arasında olduğunu ortaya koydu.

ABD'de sosyal politikalar, özgürlükler ve kamu yönetimi alanlarında araştırmalar yapan Sosyal Politika ve Anlayış Enstitüsü, "Amerikalı Müslüman Anketi: 2016'da Politika, Öncelikler ve Önyargılar" başlıklı bir araştırma raporu yayımladı.

Birkaç gün önce kamuoyuna duyurusu yapılan ve Müslümanlar, Yahudiler, Protestanlar ve Katoliklerle yapılan anketleri derleyen raporda, Amerikalı Müslümanlar, son aylarda özellikle Cumhuriyetçi başkan aday adaylarının söylemlerindeki Müslüman karşıtı propagandanın aksine "örnek vatandaş" olarak değerlendiriliyor.

Geçen yıl özellikle Paris ve Kaliforniya eyaletinin San Bernardino şehrindeki terör saldırılarının ardından ABD'de Müslümanlara ve camilere yönelik saldırılarda ciddi artışlar kaydedilmişti. 2016 yılı başında yapılan bu araştırma, söz konusu saldırılara rağmen Amerikalı Müslümanların "vatansever ve optimist" tavırlarını sürdürdüklerine işaret ediyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu çarpıcı sonuçlardan biri de Amerikalı Müslümanların yüzde 65'inin "sivillerin askeri unsurlar tarafından hedef alınıp öldürülmesine" karşı olmaları. Buna göre, son dönemde DAEŞ bağlantılı olarak ABD'de yükselen İslamofobi karşısında Amerikalı Müslümanların büyük çoğunluğu "şiddete karşı" pozisyonlarını muhafaza ediyor.

Aynı konuyla ilgili oran Yahudilerde yüzde 45, Katoliklerde yüzde 43 ve Protestanlarda ise yüzde 42 olarak tespit edildi.

Müslümanların yüzde 44'ünün, Yahudilerin ise yüzde 50'sinin kendini "demokrat" olarak tanımladığı ilgili bölümde, Protestanların yüzde 47 ile en fazla "cumhuriyetçi" oldukları da gözden kaçmadı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×