ABD, sahte DAEŞ ve El Kaide videoları çekmiş

ABD'nin DAEŞ ve EL Kaide propagandası yapan sahte videolar hazırladığı ortaya çıktı

ABD, sahte DAEŞ ve El Kaide videoları çekmiş
04 Ekim 2016 Salı 17:03

DAEŞ'in infaz videolarının ABD stüdyolarında çekilip çekilmediği tartışması sürerken ABD'nin İngiliz halkla ilişkiler şirketi Bell Pottinger'a 2007 ile 2011 yılları arasında el Kaide adına sahte terör propaganda videoları hazırlattığı ifşa edildi.

Londra merkezli Araştırmacı Gazetecilik Bürosu'nun (TBIJ) yayınladığı rapora göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sipariş videolar için 540 milyon dolar ödedi. 2006-2008 arasında Bell Pottinger'da çalışan Martin Wells, şirketin ayrıca El Kaide hakkında reklamlar tasarladığını ve terörizm konulu pembe dizilerin senaryolarını da yazdığını ifade etti. Pentagon sahte video üretimi için 540 milyon dolar harcadı

Bell Potinger'ın CIA ve ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'ne (NSA) faaliyetleriyle ilgili ayrıntılı bir rapor sunduğu vurgulandı. Bell Pottinger'ın 3 çeşit medya operasyonu yürüttüğü belirtildi. Haberde “Beyaz etiketliler atıflı olanlar. Kimin ürettiği etiketinde yazıyor. Gri olanlar atıflı olmayanlar, siyahlar ise sahte etiketliler” ifadelerine yer verildi. Siyah etiketli propaganda CD'lerinin militanların bulunduğu bölgelere dağıtıldığı, bu CD'leri izleyen militanların bilgisayar IP'lerinin ise içindeki bir kod vasıtasıyla internet üzerinden Pentagon'a iletildiği belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×