ABD, Rusya'ya F-22 ile cevap verdi

ABD, Baltık Denizi'nde gemilerini taciz eden Rusya'ya karşı sürpriz bir hamle yaparak dünyanın en gelişmiş savaş jetlerinden F-22'leri Romanya'ya gönderdi.

ABD, Rusya'ya F-22 ile cevap verdi
26 Nisan 2016 Salı 08:58

Baltık Denizi'nde ABD gemilerini taciz eden Rusya'ya karşı sürpriz bir hamle geldi. ABD, dünyanın en gelişmiş savaş jetlerinden kabul edilen F-22'leri Romanya'ya göndererek Rusya'ya gözdağı verdi. 

Hız ve gizlilikte dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip uçaklar, Romanya'nın Köstence şehrinde bulunan Mihail Kogalniceanu Havalimanı'na indi. Köstence, NATO'nun Rusya, Ukrayna ve Kırım'ı gözetlemek için en uygun bölge olarak biliniyor. Rusya'nın Karadeniz filosuna en yakın bölgelerden olan Romanya'ya konuşlanan uçaklar burada devriye görevi yapacak. 

Gönderilen uçaklar, Rusya'ya karşı Doğu Avrupa'ya konuşlanan 'hızlı müdahale' ekbinin bir parçası olarak biliniyor. 

Öte yandan, Rusya da Karadeniz'de büyük bir silah yığınağı yapıyor. Bölgedeki NATO hareketliliğine paralel olarak Rusya'da cephe hattını güçlendiriyor. 

ABD DEDİĞİNİ YAPTI

ABD Hava Kuvvetleri Bakanı Deborah James, geçen yıl haziran ayında yaptığı açıklamada, Ukrayna'daki olası Rus müdahalesine karşılık Avrupa'ya, en gelişmiş ABD savaş uçaklarından F-22'leri gönderebileceklerini söylemişti. 

 


Etiketler; #abd rusya #F-22

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×