ABD, iki Rus görevliyi sınır dışı etti

ABD, Moskova'da kendi personeline saldıran Rusya'ya misilleme yaparak iki Rus yetkiliyi sınır dışı etti

ABD, iki Rus görevliyi sınır dışı etti
08 Temmuz 2016 Cuma 23:04

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Moskova Büyükelçiliğinde Rus güvenlik görevlisinin Amerikalı bir diplomata saldırması üzerine ismi açıklanmayan iki Rus yetkiliyi sınır dışı ettiklerini bildirdi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, günlük basın toplantısında Rusya'da bir güvenlik görevlisinin Amerikalı bir diplomata saldırması hakkında konuştu.

Kirby, konuya ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığının yaptığı değerlendirmelerin doğruyu yansıtmadığını, ABD’nin bu konuyu iki ülke arasında diplomatik kanallarla halletmeyi düşündüğünü fakat Rus yetkililerin yaptıkları açıklamalardan sonra kendilerinin de konuşmaya karar verdiklerini söyledi.

Kirby, “Rus polisin Moskova Büyükelçiliğimizde Amerikalı diplomata saldırmasına karşılık olarak 17 Haziran'da iki Rus yetkiliyi sınır dışı ettik.” dedi.

Sınır dışı edilen Rus yetkililer hakkında detay vermek istemeyen Kirby şunları kaydetti:
“Rus yetkililer bu konuda spekülasyon yaptıkları için açıklama yapacağım. 6 Haziran’da Amerikalı bir diplomat kendisini elçilik şartlarını yerine getirecek şekilde tanıtarak binaya giriş yapmış fakat Rus görevli tarafından saldırıya uğramıştır. Rus görevlinin tanımlayamadığı bir kişiye karşı ABD elçiliğini korumaya çalıştığı görüşü doğruyu yansıtmamaktadır.”

Kirby, bu saldırıya ilave olarak Rus güvenlik güçlerinin ABD görevlilerine yaptıkları baskıları artırdıkları ve kendilerinin de Rusya’yı konuya ilişkin uyardıklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Amerikalı diplomatın ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) için çalıştığını iddia etmiş ve diplomatın kendisine kimlik soran güvenlik görevlisine yumruk attığını iddia etmişti.


Etiketler; #abd #rusya

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×