ABD: Gülen Cemaati Türkiye'nin iç meselesi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bir soru üzerine Fethullah Gülen ile ilgili meselenin Türkiye'nin iç meselesi olduğunu söyledi

ABD: Gülen Cemaati Türkiye'nin iç meselesi
02 Haziran 2016 Perşembe 10:28

Hemen hemen hergün Türkiye ile ilgili konularda sorular sorulan ABD Dışişeri Bakanlığı Sözcüsü, bu kez de Fethullah Gülen ile ilgili bir soruya muhatap oldu. Sözcü, Gülen'in Türkiye'nin iç meselesi olduğunu belirterek bu konuda daha fazla yorum yapmadı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Fethullah Gülencemaatini "terörist örgüt" olarak görmediklerini söyledi. Kirby’ye, günlük basın toplantısında Gülen cemaati sorusu yöneltildi.

Bir gazeteci Kirby’ye, "Türkiye, Gülen cemaatini terörist örgüt olarak görüyor, siz de mi bu şekilde düşünüyorsunuz?" sorusunu yöneltti. Kirby’nin yanıtı, “Fettulah Gülen cemaatini terör örgütü olarak görmüyoruz, bu Türkiye'nin iç meselesidir" oldu. Türkiye'den Gülen'in iadesi için bir talep gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Kirby, "Bu konularda dışişleri bakanlığı açıklama yapmıyor" yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gülen cemaatinin Bakanlar Kurulu kararıyla "Fethullahçı Terör Örgütü" (FETÖ) ilan edileceğini açıklamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×