ABD Dışişleri Sözüsü'ne bir kez daha YPG soruldu

ABD Dışişleri Sözüsü Kirby, daha önce defalarca aynı cevabı verdiği soruyla bir kez daha karşılaştı ve "PKK’yı yabancı terör örgütü olarak tanıyoruz. YPG’yi ise terör örgütü olarak tanımıyoruz" dedi

ABD Dışişleri Sözüsü'ne bir kez daha YPG soruldu
28 Nisan 2016 Perşembe 22:52

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, ABD’nin, terör örgütü PKK ve Suriye'deki uzantısı PYD hakkındaki politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine ABD’nin PKK, PYD ve silahlı kanadı YPG’yi nasıl tanımladığını değerlendirdi.

PKK’yı yabancı terör örgütü olarak gördüklerini ve bu konuda herhangi bir değişikliğin olmadığını söyleyen Kirby, “YPG’yi ise terör örgütü olarak tanımıyoruz” dedi.

Kirby, DAEŞ’e karşı mücadele eden gruplara yardım etmeye devam edeceklerini ve bunun sadece PYD’yle sınırlı kalmayacağını belirtti.

Kirby’nin bu sözlerinin aksine, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, bugün Senato’daki bir oturumda soruları yanıtlarken, terör örgütü PKK ile örgütün Suriye'deki uzantısı olan YPG ve PYD arasında ilişki bulunduğunu kabul etmişti.

ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’nde senatörlerin sorularını yanıtlayan Carter, Senatör Lindsey Graham’in “Raporlar, bunların (PYD), PKK ile bağlantılı ya da en azından önemli ilişkileri olduğunu belirtiyor. Bu doğru mu?” sorusuna “Evet” yanıtını vermişti.
 


Etiketler; #abd #pkk #pyd

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×