ABD'de korkulan oluyor, Trump öne geçti

ABD başkanlık seçimlerinde uzak ihtimal görülen Trump, giderek oylarını arttırıyor. Son ankette Trump Clinton'ı geçti

ABD'de korkulan oluyor, Trump öne geçti
06 Eylül 2016 Salı 23:36

ABD seçimlerinde kullandığı ırkçı ve yabancı düşmanlığıyla dolu dil nedeniyle tepkiyle karşılanan Donald Trump, anketlerde oylarını arttırıyor. 8 Kasım'daki ABD başkanlık seçimi öncesinde yapılan bir ankete göre Cumhuriyetçi Parti'nin adayı iş adamı Donald Trump, Demokrat Parti'nin adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın 2 puan önüne geçti.

ABD'nin 45'nci başkanının belirleneceği 58. başkanlık seçimleri için geri sayım sürerken, araştırma firması ve medya kuruluşlarının seçim sonuçlarıyla ilgili anket çalışmaları devam ediyor.

CNN/ORC anket sonucunda, Trump'ın yüzde 45, Clinton'ın ise yüzde 43'lük oy oranına sahip olduğu ortaya çıktı. En son ankette, Özgürlükçü Parti'nin adayı Gary Johnson yüzde 7 oy oranına sahip olurken, Yeşil Parti adayı Jill Stein ise yüzde 2'de kaldı.

CLINTON 8 PUAN ÖNDEYDİ

CNN/ORC'nun ağustos ayındaki anketinde Clinton, Trump’ın 8 puan önünde yer almıştı.
Ankette, bağımsızların yüzde 49'u Trump'ı, yüzde 20'si Clinton'u, yüzde 16'sı Johnson'u ve yüzde 6'sı da Stein'i destekleyeceğini bildirdi.

Demokratların yüzde 92'sinin Clinton'ın, Cumhuriyetçilerin yüzde 90'ının ise Trump'ın arkasında olduğunu kaydettiği anket, 1- 4 Eylül arasında ülke genelindeki bin 1 yetişkin seçmen arasında yapıldı.

Adaylar, başkanlık televizyon tartışmalarından ilkini, 26 Eylül'de New York'taki Hofstra Üniversitesi'nde gerçekleştirecekler.

TRUMP: ÇOK YAPAY BİR EKONOMİMİZ VAR

Öte yandan Trump, ABD Merkez Bankasının (Fed) "yapay bir ekonomi" yarattığını belirterek, "Faiz oranlarını düşük tutuyorlar çünkü her şeyin çökmesini istemiyorlar" dedi.

Emlak milyarderi Donald Trump, seçim kampanyası için kullandığı özel uçağında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Fed'in bu ayki toplantısında faiz artırma ihtimalini değerlendirmesi istenen Trump, "Faiz oranlarını düşük tutuyorlar çünkü her şeyin çökmesini istemiyorlar" ifadesini kullandı.

Trump, Fed'i düşük faiz politikasıyla yapay bir ekonomi yaratmakla eleştirirken, "Çok yapay bir ekonomimiz var. Güçlü olan tek şey suni borsa" dedi.

Cumhuriyetçi aday daha önce de Fed Başkanı Janet Yellen’in performansını beğenmediğini belirterek, başkan seçilmesi halinde Yellen'i 4 yıllık ilk başkanlık döneminin dolmasının ardından yeniden aday göstermeyeceğini açıklamıştı.

CLINTON: TRUMP FED HAKKINDA KONUŞMAMALI

Demokrat başkan adayı Hillary Clinton başkanlık için yarışan bir adayın tıpkı ABD başkanı gibi Fed'in politikaları hakkında konuşamayacağını söyledi.

Para politikasının bağımsızlığına vurgu yapan eski Dışişleri Bakanı Clinton, "Trump, ekonomiyi olduğundan iyi veya kötü göstermeye çalışmamalı, Fed'i saldırdığı kurumlar ve kişilerin uzun listesine eklememeli" diye konuştu.

ABD'de başkanlık seçimleri 8 Kasım'da yapılacak ve sandığın galibi başkanlık koltuğuna 17 Ocak 2017'de oturacak.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×