ABD'de artık okullara silah getirmek serbest

ABD'nin Teksas eyaletinde üniversite öğrencilerinin teşhir etmemek şartıyla kampüste silah taşımasına olanak tanıyan yasa yürürlüğe girdi.

ABD'de artık okullara silah getirmek serbest
02 Ağustos 2016 Salı 09:36

ABD'nin Teksas eyaletinde üniversite öğrencilerinin teşhir etmemek şartıyla kampüste silah taşımasına olanak tanıyan yasa yürürlüğe girdi. Yasanın yürürlüğe girmesiyle 21 yaşından büyük öğrenciler ruhsat alarak silahlarıyla sınıfa girebilecekler.

MEŞRU MÜDAFA VE ANAYASAL HAK

Eyalet yönetiminde çoğunluğa sahip Cumhuriyetçi Parti'nin desteğiyle yürürlüğe giren yasanın destekçileri, uygulamanın "meşru müdafaa ve anayasal hakları koruma" açısından büyük önem taşıdığını ileri sürüyor.

YENİ BİR OKUL SALDIRISININ ÖNÜNE GEÇMESİ BEKLENİYOR

Cumhuriyetçi Parti yetkilileri de yasanın yeni bir okul saldırısının önüne geçebileceğini savunuyor. Saldırganların çoğunlukla üniversiteler ve sinemalar gibi savunmasız mekanları hedef aldığını söyleyen Cumhuriyetçiler, okullarda oluşacak direncin caydırıcı etkisi olabileceğini iddia ediyor.

DAHA ÇOK ŞİDDETE YOL AÇABİLECEĞİ UYARISI

Yasaya karşı çıkanlar ise uygulamanın üniversitelerde daha çok şiddete yol açabileceği uyarısında bulundu. Eyaletteki birçok akademisyen ve üniversite öğrencisi, yasanın eyaletteki üniversitelerin tercih edilmesine de engel oluşturacağını ileri sürdü.

SİLAH İZNİ VEREN 8. EYALET

Bu arada bazı akademik çevreler, okullarda silahlı öğrencilerin bulunmasının diğerlerinin konuşma özgürlüğünü kısıtlayacağından duydukları endişeyi dile getirdi. Teksas, ABD'de öğrencilere silah taşıma izni veren 8'inci eyalet oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×