Altın ithalatında tarihi çöküş

Türkiye tarihinde ilk kez altın ithalatı bir yılda yüzde 52 düştü. Altın ithalatı geçen ay 2015'in aynı dönemine göre yüzde 52,3 düşerek 5,5 ton olarak gerçekleşti

Altın ithalatında tarihi çöküş
21 Eylül 2016 Çarşamba 11:12

Fiyatı bu yıl rekor üstüne rekor kıran altında, ilk yarı ithalatındaki artış yerini son 2 aydır düşüşe bırakırken, ağustosta 2015'in aynı dönemine göre yüzde 52,3 azalışla 5,5 ton altın ithal edildi.
Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası üyelerince gerçekleştirilen altın ithalatı, mayısta 9,5 ton ile ilk çeyreğin 2 katını aşarken, son 9 ayın da en yüksek seviyesine ulaştı. Altın ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre mayısta yaklaşık 6, haziranda ise 6,7 katına çıktı.

Bu yılın ilk yarısında 2015'in aynı dönemine kıyasla 2 katını aşarak 26,2 tona ulaşan altın ithalatı, temmuz ve fiyatının 132,7 lira rekor kırdığı ağustos ayında ise düşüşe geçti. Düğün sezonu ortasında gerileyen Türkiye'nin altın ithalatı, bu yılın temmuz ve ağustos aylarında 2015'in aynı dönemine göre yüzde 60'ın üzerinde azalış kaydetti.

Yılın 8 ayında fiyatı yüzde 25'in üzerinde değer kazanan altının ithalatı 2015'in aynı dönemine göre yüzde 4'lük düşüşle 36,7 tona geriledi. Ocak-Ağustos 2016 dönemi, son 6 yılın en en düşük 8 ayı olarak kayıtlara geçti.

Türkiye'nin altın ithalatı, geçen ay ise 2015'in aynı dönemine göre yüzde 52,3 düşüşle 5,5 ton olarak gerçekleşti. Geçen ay, Kıymetli Madenler Piyasası'nın faaliyete başladığı 1995 yılından bu yana 2014 hariç en düşük altın ithalatının yapıldığı ağustos ayı oldu.

Uzmanlar, ithalattaki azalışın, bu yıl altın fiyatlarındaki rekor yükselişler ve hurda altın dönüşündeki artıştan kaynaklandığını belirtti.

Finans Analisti İslam Memiş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra dolardaki artışın gram altın fiyatının da yükselmesine neden olduğunu, fiyatın ağustos ayında tüm zamanların zirvesini test ettiğini hatırlatırken, "Altının gram fiyatının yüksek olması ve vatandaşın TL'ye sahip çıkması, yerli yatırımcının alış değil, satış pozisyonu almasına neden olmuştu." dedi.

Düğün sezonunun bu yıl erken başlamasının altın talebini beraberinde getirdiğini, nisan, mayıs ve haziran aylarında düğünlerin çok olmasının altın ithalatını artırdığını belirten Memiş, altın ithalatının temmuz ve ağustos aylarında büyük düşüş kaydettiğini söyledi.
Memiş, "Altın satın alan düğüncüler bu aylarda altınlarını satıp ya borçlarını kapatıyorlar ya da konut alımında peşinat olarak değerlendiriyorlar. Biz altının gram fiyatında biraz daha düşüşler beklediğimiz için eylül ayında altın ithalatında düşüşler devam edebilir diye tahmin ediyoruz." şeklinde konuştu.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×