Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı, insanlarda yaşam kalitesini bozan, çalışma performansını düşüren, değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ağrıların çoğu ciddi hastalıklardan ziyade, basit ve tedavi edilebilir sebeplerden kaynaklanır.

Sırt Ağrısı
24 Kasım 2014 Pazartesi 12:54

Sırt ağrısı, insanlarda yaşam kalitesini bozan, çalışma performansını düşüren, değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ağrıların çoğu ciddi hastalıklardan ziyade, basit ve tedavi edilebilir sebeplerden kaynaklanır.  Yapılan araştırmalara göre, kadınların erkeklerden daha fazla ağrılara maruz kaldıkları belirlenmiştir. Bu kadınların ev içerisinde yaptığı hareketler, hamilelik ve emzirme dönemlerindeki faaliyetlerinden, çalışma hayatındaki masa başındaki hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Ergenlik dönemlerindeki duruş bozuklukları düzeltilmediği takdirde, ileride skolyoz ve kifoz adı verilen kalıcı omurga sorunlarına yol açacaktır.

 

Sırt bölgesinde ağrıya sebep olacak ciddi rahatsızlıklar şunlardır;

 

Myofasiyel Ağrı Sendromu; Genelde ofis çalışanları gibi sürekli oturarak iş görenleri etkileyen bu durum, uzun süreli ağrılara sebep olmaktadır. Sırt bölgesindeki kaslarda ve yumuşak dokularda hissedilen ağrı duruş bozukluğundan kaynaklanmakta,  üzerine basmakla da ağrı şiddetlenmektedir.

 

Boyun Fıtığı; Boyun ve omurlardaki kireçlenmelerden kaynaklanan ağrılar, sırt bölgesine yayılarak hissedilmektedir. Bu tarz ağrılar, kolda güç kaybı ve uyuşukluk hissi uyandırmaktadır.  

 

Fibromiyalji; Kadınlara daha çok etkileyen ağrı, boyun ve sırt bölgesi ağırlıkta olmak üzere vücudun her yerinde ağrılara sebep olmakta.  Hastalar sabahları yorgun kalkmaktan, çabuk yorulmaktan şikâyet ederler. Ağrıların daha çok soğuk, yorgunluk ve stresle arttığını ifade ederler.

 

Skolyoz; Bu tarz sırt ağrısında, hastanın yaşı oldukça önemlidir. Yaşla bağlantılı olarak, farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak göstermektedir. Gelişme çağındaki çocuklarda omurga eğrilikleri sırt ağrısına sebep olmaktadır. Omuzlarda, kürek kemiklerinde ve kalçalardaki asimetri skolyoz hastalığının belirtileri arasındadır.

 

Osteoporoz; Kadınlarda ve yaşlılarda görülen kemik erimesi sonucunda yaşanan, sırt kemiklerindeki kırılmalar sırt ağrısına sebep olmaktadır. Ağrılar sürekli ve şiddetli seyretmekte, ağrıyan bölgede hassasiyet oluşmaktadır.

 

Sırt Ağrısı Tedavisi

 

Sırt ağrısı karın kaslarınızı güçlendirerek, fizik tedavi seanslarına katılarak, akupunktur yaptırarak ve uygun ilaçlar kullanılarak azaltılabilir.  Sırt kaslarının güçlendirilmesi, sırtınızda rahatlamaya sebep olarak, omurganızdaki basıncı azaltacağından, ağrıların dinmesine yol açar.   Stresten uzak durmakta bele ve omurgaya uygulanan basıncı azaltacağından, ağrılarınızın yok olmasında etkili olacaktır. Bunların yanında yapacağınız egzersizler, masajlar ve bitkisel kaynaklı desteklerden de fayda sağlayacağınızı belirtmek isteriz.  Ağrılarınızı dindirmek için, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmanızı, ağır çantalar taşımamanızı, uzun süreli araç kullanmaktan ve oturmaktan kendinizi korumanızı, ağır şeyler kaldırmamanızı, belinize destek olacak yastık kullanmanızı, yerden kaldıracağınız bir şey olduğunda dizlerinizi kırarak eğilmenizi öneririz.  Sırt ağrılarında tedavi, sebebe yönelik yapıldığından, ağrıların birçoğu cerrahi müdahale olmadan dindirilir.  Skolyoza bağlı ağrılar ise, cerrahi müdahaleyi zorunlu kılar.  Vücudumuz oldukça değerlidir, ona iyi bakarsak bizlere uzun yıllar sağlıklı bir şekilde hizmet eder. Yapılması gerekenleri, sırt sağlığımız için uygulamaktan çekinmeyelim.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×