Sinameki Zararları

Sinameki çoğunlukla bağırsakları çalıştırma konusunda kullanılan, doğal bir bitki türüdür.

Sinameki Zararları
22 Kasım 2014 Cumartesi 00:58

Sinameki çoğunlukla bağırsakları çalıştırma konusunda kullanılan, doğal bir bitki türüdür. Güçlü müshil etkisi ile tanınan sinameki, yaprakları zayıflamak isteyenler tarafından çay olarak kullanılan ve kabızlık problemi yaşayanların can dostudur denilebilir. Sinameki günümüzde ilaç tedavisinde de kullanılan bir bitki olmaktadır. Fakat her üründe ve her bitkide olduğu gibi sinameki de fazla kullanıldığında ve uzun süre ara vermeden tüketildiğinde farkında olmadan vücudumuza zararlar verebilmektedir. İnsanlarımız sadece zayıflamaya faydalı olduğu düşüncesi ile kullanım miktarını abartırken kendilerine zarar verdiklerinin farkına bile varmamaktadır.


Sinameki Zararları Nelerdir?
  • Sinameki uzun bir süre ara vermeden kullanılırsa, ''villus'' adı verilen ve bağırsaklarda sindirime yardımcı olmayı sağlayan dokuya zarar vermektedir.
  • Hiç ara vermeden kullanılan sinameki zararları arasında bağırsak tembelliği oluşumu da önemli bir faktördür.
  • Başka rahatsızlıklar nedeniyle kullanılan ilaçların emilimini engellediği gibi, ilaçların etkilerini de azaltmaktadır.
  • Sinameki zararları arasında gebe bayanların düşük yapma riskini artırması da çok önemli bir ayrıntı ve gebelerde kullanılmasından uzak durulması istenilen bir bitkidir.
  • Sinameki vücutta bulunan potasyum oranının azalmasına neden olurken, kalp kaslarının da zayıflamasına yol açmaktadır. Bu da kalp sağlığı açısından olumsuz durumlara neden olabilmektedir.
  • Sinameki dediğimizde genellikle akla ilk gelen zayıflama çaylarıdır. Bu nedenle eğer ki sinameki ile zayıflamayı düşünüyorsanız, alacağınız çay karışımı içerisinde bulunan diğer bitkilerin de özelliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. 
  • Kolit ve spastik kabızlık rahatsızlığı bulunan hastaların kesinlikle sinameki kullanmamaları gerekmektedir.
  • Kansızlık, şeker hastalığı ve tansiyon gibi şikayetleri bulunan kişilerin sinameki kullanımından uzak durmaları gerekmektedir.
  • Sinameki kullanıyorsanız ve mide ağrısı, mide bulantısı, ishal gibi şikayetleriniz var ise mutlaka sizde bir yan etki oluşturduğunun farkına varınız. Doktor kontrolüne görünmeyi ihmal etmeyiniz.
  • İshal olan kişiler sinameki kullanmaktan uzak durmalıdır. Vücut bu dönemde zaten çok fazla miktarda su kaybedecektir birde sinameki kullanılırsa dehidratasyon oluşumuna neden olunabilir.
Yukarıda saymış olduğumuz nedenler sinameki otunun zararları arasında yer alan ve dikkate alınması gereken çok önemli noktalardır. Özellikle zayıflamak amacıyla sinameki kullanan kişilerin vücutlarına istemeden de olsa verebilecekleri bu zararlar ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle sinameki kullanımını bilinçsiz bir derecede abartmamak gerekir. Sinameki zararları açısından mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken bir bitkidir. Fakat illaki sinameki kullanacağım diyorsanız bunu haftada 2-3 defanın üzerine çıkarmamaya dikkat etmelisiniz.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×