Sezeryan Doğum

Sezaryen doğum, vajinal yol ile gerçekleşmesi mümkün olmayan doğumlarda uterus ve karın duvarının cerrahi işlemler ile açılması sonucu gerçekleştirilen bir doğum yöntemidir.

Sezeryan Doğum

Sezaryen doğum, vajinal yol ile gerçekleşmesi mümkün olmayan doğumlarda uterus ve karın duvarının cerrahi işlemler ile açılması sonucu gerçekleştirilen bir doğum yöntemidir. Sezaryen doğum birçok faktör ile alakalı olarak gerçekleşebilir.

Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sezaryen doğuma yol açan ve değişken nedenler vardır. bu nedenlerden bazıları anneden bazıları ise bebekten kaynaklanabilir. Sezaryen ile doğum günü günler öncesinden ayarlanırken bazı adaylarda normal doğum anında ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan dolayı sezaryen doğuma geçiş yapılabilir. Bazı anne adayları ise normal doğum yapmaktansa sezaryen ile doğum yapmayı tercih edebilmektedir. Ancak normal doğuma hiçbir engeli olmamasına rağmen sezaryen doğum tercih eden anne adayları bu kararlarını mutlaka doktoruna bildirmeli ve doğum tekniğine daha sonra karar vermelidir.

Çoğul Gebeliklerde sezaryen 

Eğer anne bedeninde birden fazla bebek taşıyorsa bu gibi durumlarda doğumun vajinal yol ile gerçekleşmesi mümkün olmayabilir. Bebek sayısına bağlı olarak doğum zamanından önce başlamış ve bebeklerin duruşu normal doğuma elverişli değil ise doğumun sezaryen ile gerçekleştirilmesi gerekir. Sezaryen doğum anne karnındaki bebeklerin sayısına bağlı olarak gerçekleştirilebilir.

Doğum İlerlemiyorsa

Sezaryen doğumların çoğunluğu vajinal doğumun ilerlememesi nedeni ile gerçekleştirilebilmektedir. Normal doğum ilerlemiyorsa gerçekleşen rahim kasılmaları rahim ağzında oluşması gereken açılmayı sağlayamaz ve bu nedenle bebek doğum kanalından ilerleyemez. Bu gibi sorunlar karşısında doğumu üstlenen doktor bazı ilaçlardan yardım alarak doğumun ilerlemesini sağlayabilir. Fakat bütün uğraşlara rağmen doğum yine de ilerlemez ise sezaryen doğuma geçiş yapılır.

Daha Önceki Doğum Sezaryen İle Gerçekleşmişse

 

Bebek İle Alakalı Sorunlar

Bazı durumlarda dünyaya gelmek için çabalayan bebek normal doğumlarda sıkıntı yaşayabilir. Bebeğin sıkıntıya maruz kalmasını önlemek için sezaryen doğum tercih edilebilir. Bebek en çok göbek kordonunda yaşanan sıkışma nedeni ile gerekli kan bebeğe ulaşamadığında sıkıntı yaşar. Bir başka olasılık ise fetal monitörde bebeğin kalp atışlarında bir sorun fark edilebilir. Bu nedenden ötürü sezaryen doğum tercih edilebilir.

Sezaryen Doğuma Yol Açan Diğer Faktörler;

 

  • Bebeğin fazlaca iri olması
  • Annede var olan enfeksiyon riski
  • Bebeğin pozisyonu

 

Sezaryen Doğum Tekniğinde Ne Tür Anestezi Kullanılır?

Sezaryen doğum anestezi kullanılmadan gerçekleştirilemeyen bir doğum çeşididir. Bazı anne adaylarında genel anestezi kullanılarak tam bir uyku hali sağlanır. Bazı adaylarda ise sadece belden alt tarafın uyuşması sağlanarak doğum gerçekleştirilir. Sadece anne adayının bel altı uyuşturulacak ise epidural anestezi kullanılır. Epidural anestezi, annenin doğum anına şahitlik edebilmesi açısından son zamanlarda daha fazla tercih edilen bir anestezi çeşididir. Epidural anestezi uygulanan anne adayları diğer anestezilere oranla doğumdan sonra daha kısa sürede toparlanabiliyor ve bebeklerini daha kolay besleyebiliyor. Ayrıca epidural anestezi tekniği ile dünyaya gelen bebekler diğer bebeklere oranla daha aktif olmaktadır.

Sezaryen Doğuma Bağlı Gelişebilecek komplikasyonlar;

Tıp alanında teknolojinin büyük oranda ilerlemesi nedeni ile sezaryen doğum güvenilir bir doğum tekniği haline gelmiştir. Sezaryen doğum nedeni ile daha önceki yıllara oranla anne ölümleri oldukça azalmıştır. Ancak sezaryen doğum vajinal doğuma oranla daha riskli bir doğum tekniğidir.

Sezaryen Doğum Ve Riskleri

 

  • Enfeksiyon
  • Solunum sıkıntıları
  • İdrar yollarında hasar
  • Doğuma kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişen alerjik reaksiyonlar
  • Aşırı kanama
  • Bebeğin zarar görmesi

 

Sezaryen Doğum Sonrası İyileşme Dönemi;

Sezaryen doğum sonrasında en az 3 – 4 gün hastanede doktor gözetimi altında kalmak gerekmektedir. Ayrıca normal doğuma oranla sezaryen ile gerçekleştirilen doğum sonrasında iyileşme süresi daha uzundur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×