Sezeryan Doğum

Sezaryen doğum, 9 aylık gebelik süresinin tamamlanması ile bebeğin normal doğum kanalından doğmasının olanaksız olduğu durumlarda başvurulan bir doğum tekniğidir.

Sezeryan Doğum
22 Kasım 2014 Cumartesi 07:39

Sezaryen doğum, 9 aylık gebelik süresinin tamamlanması ile bebeğin normal doğum kanalından doğmasının olanaksız olduğu durumlarda başvurulan bir doğum tekniğidir. Bu gibi olasılıklarda anne adayının karın duvarı ve rahmine uygulanan kesiler sayesinde doğum eylemi gerçekleştirilir. Bu uygulama sezaryen doğum olarak tanımlanır.

Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılır?

 

Sezaryen doğum gerektirecek birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenleri bir takımı anneden kaynaklanırken, bir takımı anne karnındaki bebeğe ait olarak gelişebilir. Bazı vakalarda sezaryen doğuma doğum eylemi başlamadan günler önce karar verilebilir. Bazı vakalarda ise normal doğum anında karşılaşılan problemlerden dolayı sezaryen doğuma geçiş yapılabilir. Bazı durumlarda ise anne adayı doğum ile alakalı korkuları nedeni ile sezaryen doğum tercih edebilmektedir. Ancak bu karar mutlaka doktor ile karşılıklı konuşarak verilmelidir.

 

Çoğul Gebelikler: Anne bedeninde birden fazla bebek taşıyor ise bu tür gebeliklerin çoğunluğu sezaryen doğum ile gerçekleştirilmek zorunda kalabilir. Çoğul gebeliklerde gebelik süreci tamamlanmadan doğum başlıyorsa ya da anne karnındaki bebeklerin doğum pozisyonu ters ise doğum eylemine yardımcı olacak doktor sezaryen doğum kararı alabilir. 

İlerlemeyen Doğum: İlerlemeyen doğum eylemlerinin yarısından fazlası sezaryen ile tamamlanabilmektedir. Bu gibi olasılıklarda oluşan rahim kasılmaları rahim ağzı açıklığı için yeterli olmaz ve bebek doğum kanalından ilerleyemez. Doğuma müdahale için doktor bir takım ilaçlar kullanarak doğumu ilerletmeye çalışabilir. Ancak doğum istenilen şekilde ilerlemez ise sezaryen doğum tercih edilebilir.

 

Bebeğe Ait Nedenler;

 

Bazı durumlarda anne karnındaki bebek doğum anında sıkıntıya düşebilir ve bu nedenle sezaryen doğuma ihtiyaç duyulabilir. Bebeğin sıkıntıya düşmesinin en sık karşılaşılan nedeni göbek kordonunun sıkışmasıdır. Bu nedenle bebeğin ihtiyaç duyduğu kan bebeğe gidemez ve doğum sezaryen ile gerçekleştirilir. Bazı vakalarda ise fetal monitörde bebeğin kalp atışlarında sıkıntı fark edilir ise yine doğum sezaryen doğum ile gerçekleştirilir.

 

Sezaryen Doğuma Neden Olabilecek Diğer Nedenler;

 

 

  • Bebeğin pozisyonunun ters olması
  • Bebeğin çok iri olması
  • Anneye ait bazı enfeksiyonlar

 

 

Daha Evvel Sezaryen Doğum Öyküsü: Anne adayı daha önceki doğumunu sezaryen ile gerçekleştirmiş ise tekrar gerçekleşen doğumu sezaryen ile gerçekleşebilir. Ancak daha önce sezaryen doğum yapan kadınların sonradan normal doğum yapma olasılığı da vardır. Normal doğumun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine ancak doktor karar verebilir. Daha önce sezaryen doğum gerçekleştiren kişilerin normal doğum anında önceki cerrahiye ait kesilerin yırtılma olasılığı vardır. Bu nedenle büyük ihtimalle doktor doğum tekniği olarak sezaryen doğumu tercih edecektir.

 

Plasentaya Ait Nedenler: Plasenta eğer bebekten daha aşağıya yerleşmiş ise, rahim ağzını kapatabilir ve bebeğin ilerlemesini engelleyebilir. Ayrıca plasenta yine doğumdan önce rahim duvarından ayrılır ise, anne karnında bebek oksijensiz kalabilir. plasentaya ait her iki olasılık da aşırı kanamaya yol açabilir ve doğum şekli sezaryen olabilir.

 

Sezaryen Doğumun Komplikasyonları:

 

Diğer bütün cerrahi girişimlerde olduğu gibi, sezaryen ile gerçekleştirilen doğumlarda da bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bu tür sıkıntıların oluşma ihtimali çok düşüktür ve basit müdahaleler ile tedavi edilebilir.

 

 

  • Mesane ve bağırsaklarda zedelenme gerçekleşebilir
  • Rahim ve çevresinde bulunan diğer organlarda enfeksiyon yaşanabilir
  • Bazı vakalarda aşırı kanama yaşanabilir
  • Rahim ve çevresindeki organlar da enfeksiyon yaşanabilir

 

Sezaryen doğum anında kullanılan anestezi ve ilaçlar alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×