Sağlıklı bir yaşam için, bağırsak floranızı koruyun

Bağırsak florası insanın bağışıklık sisteminde önemli rol oynar.

Sağlıklı bir yaşam için, bağırsak floranızı koruyun
25 Ağustos 2016 Perşembe 10:35

Bağırsak florası, sindirim sistemindeki yararlı mikroorganizmalardır. Daha basit bir deyişle bağırsaklarda yaşayan yararlı bakteriler bağırsak florasını oluşturur.

Sağlıklı bir insanın bağırsaklarında çoğu kalın bağırsakta olmak üzere, yaklaşık 500 tür bakteri bulunur.

Bağırsak bakterileri ne işe yarar

 • Sindirilemeyen gıdaların parçalanıp emilmelerine yardımcı olur
 • Hücre büyümesini teşvik eder
 • Zararlı bakterilerin çoğalmasını baskılar
 • Bağırsaklardan kana toksik ürünlerin geçmesini engeller 
 • Bağırsak mukozasında enflamasyon oluşumunu engeller
 • Cilt hastalıklarının oluşumunu azaltır
 • Daha duru bir beden oluşturur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Karaciğere gidecek ve onun yükünü artıracak olan patojen mikroorganizmaları önceden elimine eder
 • Bağışıklık sisteminin yalnızca patojenlere cevap vermesini sağlamar
 • Hastalıklara karşı korur
 • K2 vitamini üretip bunun vücut tarafından emilimini sağlarlar
 • Vücudun kalsiyum, magnezyum ve demir emilimine yardım eder
 • İçerdiği laktik asit gibi organik asitler ve gazlar vücut tarafından kullanılıp enerji üretiminde kullanılırlar

Doğumla birlikte bebeklerin sinidirim sistemine yerleşen bu bakteriler, bebeğin bağışıklık sistemini etkiler. Dünyaya ilk gelişle bağırsak florasını oluşturan bu bakteriler insanın hayatı boyunca vücudunda bulunacak olan bağırsak florasının içeriğini belirler. Normal doğan bir bebeğin bağırsak florası ve bağışıklık sistemi sezeryanla dünyaya geleninkine oranla daha güçlüdür.

Bağırsak florası bebeklerin doğduktan sonra beslenme şekillerine göre değişiklik gösterir. Buna göre anne sütü ile beslenen çocukların bağırsak içeriğinin pH-değeri 3.5-5 arasında iken, mama ile beslenenlerde pH-değerinin 7 veya hafif üzerinde olduğunu tespit etmiştir. 

Bebekte sağlıklı bir ağız ve bağırsak florasının oluşmasını sağlayan esas faktör, doğum sırasında annenin vajinasından yuttuğu ilk floradır. 

Sağlıklı bir bağırsak florası alerjileri engeller 

Bakterilerin alerjilere, yani bağışıklık sisteminin zararsız antijenlere karşı aşırı tepki göstermesine engel olduğu da gösterilmiştir. 

Bakteriler bebeklik yıllarında bağışıklık sistemini eğittiklerinden dolayı, eğer bu bakteriler zamanında eksik ise, bunun sonucu olarak gelişen az eğitilmiş bir bağışıklık sistemi, antijenlere karşı aşırı tepki gösterebilir. Ancak flora bozukluğu alerjilerin bir nedeni değil bir sonucu da olabilir. Antibiyotikler bağırsak florasını olumsuz yönde etkiler 

Antibiyotikler sadece patojen bakterileri öldürmez aynı zamanda bağırsakta yer alan önemli bakterileri de öldürürler.

Antibiyotik kullanımının artmasına bağlı olarak bağırsak florasında ciddi bir bozulma olmaktadır. Bu durum kişinin bağışıklık sisteminin çökmesini ve kronik hastalıkların oluşmasını kolaylaştırmaktadır. 

Antibiyotikler bağırsakları tahriş ederek, bağırsak florasına etki ederek veya patojen bakterilerin çoğalmasına fırsat vererek ishale yol açabilirler. Hatta bazen kabızlık da yapabilirler.

Antibiyotik kullanımı sonucu, daha önce var olmayan rahatsızlıkların ortaya çıkmasının altında yatan neden budur.Bağırsak florasının düzenlenmesi 

Bütün bu bilgilerin ışığı altında şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki, barsak florasının tekrar düzenlenerek kabul edilen normal sınırlar içinde tutulması, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmaz şartıdır.

Bu nedenle 35 yaşına gelmiş her insanın, öncelikle yılda bir kez kapsamlı gaita analizi yaptırarak, bağırsak florasının durumunu görmesi gerekir.

Bağırsak florasını düzenleyen ve toksinlerden arındıran en etkin tedavi şekli, kolon hidroterapi yöntemidir.Probiyotikler önemli


Besin yoluyla yararlı bakterilerin yani probiyotik katkıların alınması, flora bozukluğunun olumsuz etkilerinden kaçınmak ve normal dengenin düzeltilmesine yardımcı olmak açısından faydalı olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında probiyotikler çok önemlidir. 

Ayrıca prebiyotik olarak adlandırılan, bakteri içermeyen ama yararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olan beslenme katkı maddelerinin de faydalı olduğu iddia edilmektedir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×