‘Okul başarısında kahvaltının payı büyük’

Öğrencilerin okul başarısında sağlam bir şekilde yapılan kahvaltının önemi çok büyük.

‘Okul başarısında kahvaltının payı büyük’
09 Kasım 2016 Çarşamba 09:01

Okul başarısında öğrenmenin yanında beslenme de rol oynuyor. Uzmanlara göre ilk ve ortaokul öğrencileri kahvaltıyı ihmal etmemeli. Çocukların tatil bitmeden elde edeceği düzenli beslenme alışkanlığı kış aylarında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önemli bir etken.

Bereket Yemek Genel Müdür Yardımcısı Yasin Var, çocukların okula giderken mutlaka kahvaltı yapması gerektiğini vurguladı. Kahvaltının süt ve süt ürünlerinin bulunması gerektiğine işaret eden Var, çocuklarda beslenmede hazır gıdaların ise gelişmeyi olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi. Ailelerin çocuklarının sabahları birkaç lokma yemesi için, kakaolu fındık ezmesi, kakaolu mısır gevreği gibi gıdalar ile kahvaltı etmesine göz yummasının yanlış olduğunu belirtti.

Var, hazır gıdalar yerine bol tahıllı ekmek, peynir, zeytin, yumurta, salatalık ve şekersiz marmelat gibi vitamin yönünden zengin gıdalar ile beslenmenin çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendireceğine temas etti. Var, kahvaltı kadar önemli olan öğle yemeğinin de çocukların gelişmesinde önemli bir etkisi olduğundan söz etti. Bu yemeğin hazır yiyeceklerle geçiştirilmemesini önerdi. Yasin Var, çocukların öğle yemeklerinde hazır ve hızlı gıdaları tercih etmesinin öncelikle reflüye, ardından da astıma yol açtığına dikkat çekti.

Var, okullardaki öğle yemeklerinin; hamburger, patates, kola gibi hızlı ve hazır gıda ile yapılmasının çocukların gelişmesinde olumsuz etkisi olduğunu, okullarda gazlı içecekleri ve bu tip yiyecekleri yasakladığını ancak hala bunun önüne geçilemediğini dile getirerek; evden getirilecek olan yiyeceklerin daha sağlıklı olacağını söyledi. Bu arada uzmanlar okul başlamadan önce çocukların mutlaka sabah kahvaltını yapma ve öğle yemeği yeme konularında bir alışkanlık elde etmeleri konusunda çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti.

Uzmanlar anne ve babaların sabahları çocuklarıyla birlikte kahvaltı sofrasına oturmasını ve ev halkının aynı anda kahvaltı yapmasının çocukların da alışkanlık kazanmasında önemli bir etken olduğunun altını çizerek birlikte kahvaltıya oturmayan çocukların zamanla bu alışkanlığı kazanamadığını belirtiyor. Uzmanlar, ailesiyle birlikte kahvaltı alışkanlığı kazanan çocukların okul döneminde de bu alışkanlıklarını devam ettirdiklerini ve başarılarını artırdıklarının gözlendiğini dile getiriyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×