O ilaçta 'domuz jelatini' şüphesi

Hamile kadınlara vitamin desteği için sıkça yazılan 'Elevit' isimli ilaçla ilgili iddialar tartışmaya neden oldu.

O ilaçta 'domuz jelatini' şüphesi
29 Mart 2016 Salı 09:06

Milli Gazete'den Fatih Yedier'in haberine göre, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, “Domuz jelatini gıda ve ilaçta yaygın olarak kullanılıyor. Sadece jelatin değil domuzun başka şekil almış halleri de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Jel kapsül denilen ürünler, endüstriyel ya da bitkisel ilaçlarda aynı riski taşıyorlar. Bitkisel jelatinler pahalı olduğu için pek tercih edilmiyor. Dinimize göre bir şeyin helal olabilmesi için tayyib (saf) olması gerekiyor. Bu ürünlerin tayyib olduğunu söyleyemeyiz. Yani haramdır. Haram olan da sağlıksızdır” dedi.

İLAÇ VERİRKEN BİLGİLENDİRİLMELİ

Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi uzmanı Doç. Dr. İlker Alat ise, hastaya verilecek ilaçların, helal-haram konusunda bilgilendirilmesi ve ilaçların prospektüsünde üretim bilgilerinin yer alması gerektiğini söyledi. Güncel sağlık uygulamalarının İslam’a uygun olması gerektiğini belirten Alat, “Genel sağlık uygulamalarında, helal-haram ilişkisine uyulmuyor. Hastalara, tedavilerinde kullanılacak ilaçların, tıbbi malzemelerin içeriği anlatılmak zorunlu olmalı. Bunun vebali büyük” ifadelerini kullandı.

FİRMA HAYIR DİYEMEDİ

Telefonla ulaşılan firma çalışanları çeşitli bahanelerle yetkililerin yerlerinde olmadığını söyleyerek soruları geçiştirmeye çalıştılar. Israrımız üzerine “Biz size dönüş yapalım” cevabı verildi. “Bu ilaçta domuz jelatini kullanılıyor mu?” sorumuza susarak karşılık veren firma yetkilileri bir anlamıyla duyulan kaygıları haklı çıkardı. Yetkililer açıkça hayır diyemedi.

Domuz, henüz dünyaya gelmemiş çocukların midesine kadar girdi.

Türkiye’de ‘gıda terörü’ hız kesmeden devam ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın domuzu kasaplık et statüsüne almasının ardından, domuz eti ve domuz katkılı ürünler adeta vatandaşın kâbusu oldu. Yetersiz denetimin sonucu domuz ürünlerinden elde edilen gıda, ilaç ve malzemeler etkisini artırarak vatandaşın mutfağına hatta henüz dünyaya gelmemiş çocukların midesine kadar girmeyi başardı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×