Milattan önce de migren vardı!

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Aslan Tekataş baş ağrısı, migren gibi rahatsızlıkların, milattan önceki yıllardan bu yana insanın mücadele ettiği sağlık sorunlarından biri olduğunu söyledi.

Milattan önce de migren vardı!
26 Mayıs 2015 Salı 16:34

Doç. Dr. Aslan Tekataş "Döneme ait değişik çizimler var. Bu çizimler birleştirildiğinde migren tedavisi yapıldığını biliyoruz" dedi.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen Doç. Dr. Aslan Teketaş, baş ağrısı hastalıkları hakkında açıklamada bulundu. Milattan önce 7 bin yılından bu yana baş ağrılarına çözüm arandığını belirten Doç. Dr. Tekataş şunları söyledi:

"Baş ağrısı ve migren milattan önce 7 bin yılından kalan kafataslarında, bir cihazla kafatasının delinmesi ve baş deliği ameliyatı denen bir işlemin bulguları mevcuttur. Bu işlemin, o dönemde kafanın içine bir cin girmesi ve bu cinin oradan çıkarılması inancıyla yapıldığı sanılıyor. Döneme ait değişik çizimler var. Bu çizimler birleştirildiğinde migren tedavisi yapıldığını biliyoruz." 

'300 ÇEŞİT BAŞ AĞRISI TESPİT EDİLDİ'

Kadınların yüzde 95'inin, erkeklerin de yüzde 90'ının yılda bir kez baş ağrısıyla karşı karşıya kaldığını anlatan Doç. Dr. Tekataş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplumda en sık görülen baş ağrısı gerilim tipi migren. Uluslararası Baş Ağrısı Derneği baş ağrılarını 14 ana grup ve yüzlerce alt grup olarak sınıflandırdı. Sürekli baş ağrısı sorunu olanlar doktora başvurmalı ve mevsimsel geçişlere karşı tedbirli olmalıdır. Özelikle lodoslu ya da çok sıcak havalarda dışarı çıkmamalılar. Baş ağrısını tetikleyen yiyeceklerden uzak durmalılar. Günlük yaşam şartlarını değiştirmek baş ağrısı tedavisinin en önemli şartlarındandır. Şu ana kadar 300 çeşit baş ağrısı tespiti yapılmıştır. Baş ağrısının sürekli aynı yerden ağrıması tehlike oluşturabilir. Baş ağrısı deyip geçiştirmemeli kesinlikle doktora gidilmeli."

Kaynak: DHA

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×