Manik Depresif

Manik depresif, bir tür mizaç bozukluğu olan psikolojik bir rahatsızlıktır.

Manik Depresif
21 Kasım 2014 Cuma 03:00

Manik depresif, bir tür mizaç bozukluğu olan psikolojik bir rahatsızlıktır. İki uçlu duygu bozukluğu ya da iki uçlu mizaç bozukluğu olarak da tanımlanabilmektedir. Manik depresif bir tür depresyon rahatsızlığıdır. Pek çok belirtiyle kendisini gösterebilen bu rahatsızlığın genel belirtisi taşkınlık olmaktadır. Manik depresif kişi duygusal olarak aşırı mutlu ya da aşırı huzursuz olabilmektedir. Bu anlamda kişi gelen ataklar sırasında kendini kontrol edememektedir. Manik depresif atağı gelen kişi aslında duygusal anlamda normal bir durumda olmaktadır. Ancak oluşan duygusal taşkınlık duruma göre, saatler, günler, haftalar, hatta aylar sürebilmektedir. Bu tür duygu iniş çıkışları psikolojik anlamda kişi için son derece tehlikeli olabilmektedir.

 
Manik Depresifin Belirtileri
 
Manik depresif rahatsızlık kendisini şu şekillerde göstermektedir:
 • Manik depresif kişi atak halinde son derece neşeli olabilmektedir. Özellikle sosyallik konusunda aşırı düzeyde olmaktadır. Çevresine sürekli olarak mutluluk saçmaktadır.
 • Manik depresif kişiler aşırı derecede yemek yerler.
 • Manik depresif kişilerde uyku problemi görülebilmektedir. Az uyuma ihtiyacı hissederler. Ancak buna rağmen son derece dinç olabilirler.
 • Manik depresif kişiler son derece enerjik kişiler olmaktadır. Sürekli olarak gezerler, konuşurlar, durup dinlenme ihtiyacı hissetmezler.
 • Manik depresif kişi kendisini son derece zeki, güçlü ve güzel hisseder. Her şeyi yapabileceği konusunda inancı tamdır.
 • Manik depresif kişilerin cinsel istekleri son derece yüksektir. Özellikle atak durumlarında bu daha da artmaktadır.
 • Normal bir şekilde davranan manik depresif bir kişi, ertesi gün çok şaşırtıcı şekilde davranabilmektedir. (Örneğin: Ofiste normal bir şekilde hareket eden bir kadının ertesi gün şaşılacak düzeyde açık kıyafetler giyerek gelmesi)
 • Manik depresif kişiler konuşmaktan zevk alırlar. Konuşurken konu sıkıntısı çekmezler.
 • Manik depresif kişileri düşünceleri hızlıdır. Kısa sürede çok fazla fikir üretebilirler.
 • Manik depresif kişilerin dikkati son derece yüksektir. En küçük ayrıntıları dahi görebilirler. Ancak dikkatlerini uzun süre aynı konu üzerine toplayamazlar.
 • Manik depresif kişilerin hafızası güçlüdür. Espri konusunda oldukça zekidirler.
 • Manik depresif kişiler sosyal anlamda taşkındırlar.
 • Manik depresif kişiler para harcama konusunda aşırıdırlar. Tehlikeli yatırımlara yönelebilirler. Mevcut işlerini bir anda bırakıp yeni işlere yönelebilirler.
 • Manik depresif kişiler genellikle neşeli kişilerdirler. Ancak çok ani bir şekilde de sinirlenebilirler.
 • Manik depresif kişi kendi içinde tartışma yaparsa bu aşırı derecede öfkelenmesine neden olur. Özellikle bu taşkın davranışlarının engellenmeye çalışılması üzerine daha da artabilmektedir.
Manik Depresif Türleri
 
Manik depresif rahatsızlığın iki türü bulunmaktadır. 
 • Bipolar I: Bu gruptaki hastalarda en az bir manik dönem bulunmaktadır. Bu duruma bazen majör depresif dönemler de eşlik edebilmektedir.
 • Bipolar II: Bu gruptaki hastalarda en az bir majör depresif dönem geçmişi bulunmaktadır. En az da bir hafif coşkun dönem bulunmaktadır.
Manik Depresifin Yaşam Üzerindeki Etkisi ve Kişilerde Ortaya Çıkması
 
Manik depresif rahatsızlığı aslında tam bir hastalık olarak tanımlanmamaktadır. Belirtilere ve özelliklerine bakıldığında da bu açıkça görülmektedir. Ancak bazı durumlarda hastalar gereksiz acılar çekebildiğinden bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Manik depresif bazı kişilerde tedavi edilmezse sosyal anlamda çöküş, ilişkilerde bozukluk, eğitim hayatında kötü gidişat, parasal anlamda çöküş, intihar gibi şeylere neden olabilmektedir. Bu nedenle ciddiyetle karşılanması gereken bir durum olmaktadır.
 
Manik depresif genellikle ergenlik döneminin sonuna denk gelen 20'li yaşlarda görülmektedir. Bundan önceki dönemlerde de görülme ihtimali bulunmaktadır. Dünyadaki bazı örneklere göre 70'li yaşlarda görüldüğü de olmuştur. Manik depresfi rahatsızlık;
 • Her toplumda, her dinde ve her ırkta görülebilmektedir.
 • Toplum içerisinde ortalama her 100 kişiden birinde bu duruma rastlanabilmektedir.
 • Türkiye'nin genel hesabı yapıldığında ortalama olarak 700 bin civarı manik depresif kişi olduğu tahmin edilmektedir.
 • Kadınlarda ve erkeklerde eşit sıklıklarda görülür.
Manik Depresif Tedavisi
 
Manik depresif rahatsızlık başarılı bir şekilde tedavi edilebilecek bir depresyon olmaktadır. Manik depresifin tedavisinde iki farklı aşama bulunmaktadır. Birincisi tedavide atak, ikincisi ise koruyucu tedavidir. Atak tedavisinde hastanın belli aralıklarla geçirdiği manik haller tedavi altına alınmaktadır. Manik atağın tedavisi genellikle hastanede yapılmaktadır. İlaçlarla yapılan bu tedavide hasta en az dört hafta hastanede kalmaktadır. Bu süre sonunda hastada ileri düzeyde düzelme görülmektedir. Eğer manik depresif atak ileri düzeydeyse bu sefer hastaya şok tedavisi uygulanır. Tedavi sürecinde hasta mümkün olduğunca antidepresanlardan uzak durur. Bazı durumlarda tedavi sürecinde hastaya doktor kontrolünde bazı sinir ilaçları kullandırtılır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×