Kolesterol Yüksekliği

Kolesterol yüksekliği, kolesterol vücut hücrelerinde bulunan yağa benzer bir maddedir

Kolesterol Yüksekliği
24 Kasım 2014 Pazartesi 20:23

Kolesterol yüksekliği, kolesterol vücut hücrelerinde bulunan yağa benzer bir maddedir. Bunun kanda fazla miktarda bulunması, vücut için zararlıdır. Vücudumuz içinde karaciğer tarafından üretilen bu madde, aynı zamanda dışarıdan besinler aracılığıyla da alınır. Kolesterolün yüksek olması, kişilerin kalp hastalığına yakalanma ihtimalini arttırmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları günümüzde en çok görülen hastalıkların başında gelir. Kolesterol vücudumuzda iyi (HDL) ve kötü (LDL) kolesterol olarak iki bölüm halinde bulunur. Kötü kolesterolün kanda yüksek olması halinde, damarların iç yüzeyinde yapışarak, plak oluşumları meydana gelir. Başka etken maddelerin bu plaklara eklenmesi nedeniyle, plak büyür ve üzerindeki çatlaklardan sızan pıhtılar damarların tıkanmasına sebep olur. Bu durum damar sertliği olarak adlandırılır. Damar sertliği kalp damarlarında kalp krizine, beyin damarlarında ise felce sebep olur. Kandaki iyi kolesterol ise ters yönde taşındığından, damarlarda biriken kolesterolü uzaklaştırır. Bu faydalı etkisi nedeniyle iyi huylu olarak adlandırılır.

Kolesterol yüksekliği hangi belirtileri verir?

İnsanlarda yüksek oranda olan kolesterol oranı herhangi bir belirti vermez. Yıllar içinde damarlarda birikerek, felç ya da kalp krizi gibi rahatsızlıklar yaşanmasına sebep olur. Bu yüzden 20 yaşla beraber kişiler kandaki kolesterol oranını ölçtürmeli, gerektiği durumlarda önlem alarak, yaşam tarzlarını düzene koymalıdır. 

Kolesterol yüksekliği neden olur?

Kanda bulunan kolesterol düzeyindeki yükselmeler, ailesel ve çevresel etkiler sebebiyle oluşur. Kolesterol metabolizmasındaki doğuştan olan farklılıklar, kişilerin kolesterol seviyelerinde farklılıklara yol açar. Beslenmede yapılan hatalar, aşırı kilolu olma, sigara kullanımı, aktivite yetersizliği ise çevresel faktörler arasında en önemli sebeplerdir. Kişilerin günlük olarak tükettiği yağ oranı, genetik özelliklere göre kanda bulunan kolesterol seviyesine etki eder. Kolesterol yüksekliği belirlenirken, kişinin damar hastalıklarının olması ve diğer risk faktörleri değerlendirilir. Bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Risk faktörleri olmayan ve iyi kolesterolü yüksek olan kişilerde normal sayılacak değerler, kalp krizi geçiren kişilerde yüksek olarak kabul edilebilir.

Kolesterol seviyesini düşürmek için ne yapılmalıdır?

Kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesi kalp hastalıklarının önlenmesi ve yaşam süresinin uzatılması açısından önemlidir. Bu yüzden öncelikle beslenmeye dikkat edilmelidir. Bu yolla alınacak yağlar doğru seçilmelidir. Besinlerde bulunan doymuş, çoklu doymamış ve tekli doymamış yağlar arasından, doymuş yağları fazla tüketmek kandaki yağ oranını arttırır. Doymuş yağlar hayvansal besinlerden, tekli doymamış yağlar zeytinyağında, çoklu doymamış yağlar ise sıvı yağlar ile doymamış yağ miktarı yüksek katı yağlarda bulunur. Bu yağlardan doymuş yağların tüketimine dikkat etmek gerekir. Kolesterol seviyesinin düşürülmesi kalp hastalığından korunmaya yardımcı olacağından, buna uygun diyet uygulanmalıdır. Fazla olan kilolar verilmelidir. Kilosu fazla olan kişilerin kan yağları yüksek olmaktadır. Bu yüzden etlerin üzerinde bulunan yağlar tüketilmemeli, sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş olan ürünler daha az tüketilmelidir. Sığır eti yerine hindi, tavuk ve balık eti tüketimine ağırlık verilmeli, kızartma yerine haşlama, buğulama ve ızgara olarak pişirilen besinler tüketilmelidir. Balık kolesterol açısından  faydalı bir deniz ürünü olmasına rağmen, kabuklu deniz ürünleri ve karides kolesterol açısından zengindir. Bu yüzden bunların tüketimine dikkat edilmelidir. Süt ürünlerinin az yağlı ya da yağsız olanları tüketilmelidir. Dondurma, pasta, yumurta sarısı tüketimine dikkat etmenizde fayda vardır. Bunlar kolesterol açısından oldukça zengindir. Beslenmenizde taze sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermenizde fayda vardır. Bunların yağ oranı düşük, posa oranı ise yüksektir. Eriyen posalar kolesterolü düşürmekte, erimeyen posalar ise bağırsakların sağlıklı çalışmasına katkı sağlamaktadır. Beslenme dışında sigara tüketenlerin bunu bırakmaları gerekir. Sigara damarlarda kolesterol birikmesine ve plakların çatlayarak damar tıkanıklıklarına neden olmaktadır. Yapılacak sportif aktiviteler kandaki kötü kolesterolün düşmesine neden olurken, iyi kolesterolün yükselmesine sebep olur. Bu yüzden spor yapmaya dikkat edilmelidir. Alkol vücut için zararlı olsa da, az oranda alınması iyi kolesterolü yükseltmektedir. Fakat kalp hastalığı açısından zararlı olması nedeniyle önerilmemektedir. Bu gibi tedbirler kolesterol seviyelerini düşürmediği takdirde, ilaçların kullanılması gündeme gelecektir. Kolesterol yüksekliği halinde uygulanacak diyet ve kullanılan ilaçlar doktorun uygun görmesiyle, yaşam boyunca uygulanabilir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×