Kolesterol Tedavisi

Kolesterol Tedavisi, Kolesterol kanda bulunan bir çeşit yağ hücresidir. Vücudun ihtiyacı olan miktarını karaciğer üretir

Kolesterol Tedavisi
22 Kasım 2014 Cumartesi 07:55

Kolesterol Tedavisi, Kolesterol kanda bulunan bir çeşit yağ hücresidir. Vücudun ihtiyacı olan miktarını karaciğer üretir. Fakat özellikle hayvansal ve bitkisel gıdalarda da bulunması sebebiyle, bu ürünlerin oral yoldan alınması neticesinde vücuda girer. Kanda fazla olması zararlıdır. Sebebi ise; kalp hastalığı riskini arttırmasıdır. İkiye ayrılır. İyi Huylu(HDL) kolesterol, kötü huylu(LDL) kolesteroldur. 

 
İyi Huylu Kolesterol: Damarlarda oluşan kötü huylu yağ hücrelerini sindirim sistemine taşımakla görevli olduklarından dolayı, yararlı işlerde çalışırlar. bu yüzden iyi huylu kolesterol denir.
 
Kötü Huylu Kolesterol: Dışarıdan alım neticesinde, kanda yüksek oranlara ulaştıklarında, damar duvarında plaklar şeklinde koloni oluştururlar. Zamanla damarın tıkanmasına ve kan dolaşımının yavaşlayıp, tamamen durmasına sebep olurlar. Bu da kalp krizi olmasına sebep olduğundan dolayı, vücuda zararlı kolesterol olarak adlandırılırlar.
 
Kolesterolün Sebepleri
Vücuda dışarıdan yüksek oranda, hayvansal ve bitkisel yağ almakla ve hareketsiz bir yaşam tarzıyla, beden yakamaz ve damarlarda birikir. Bu birikim sonrası kolesterol yükseldiğine dair herhangi bir belirti olmayabilir. Yıllarca birikip, bir anda felç veya kalp krizi şeklinde kendini gösterir.  
 
Kolesterolün Belirtileri
 • Göz altında meydana gelen siyah halkalar
 • Ağız kuruluğu veya acı tat
 • Özellikle art kafa bölgesinde başlayan baş ağrısı
 • Baş dönmesi ve görme bozukluğu
 • Sol kolda ve göğüs bölgesinde uyuşma ve ağrı
 • İştahsızlık,uykusuzluk
Kolesterol Tedavisi
Kolesterolün ilaç tedavisi mümkündür. Fakat tedaviden ziyade, günlük yaşam şeklinin düzeltilmesi gerekmektedir. Yüksek kolesterol şikayeti ile doktora başvuran kişiye ilaçla beraber diyetisyene gitmesi önerilir. Bu amaçla diyetisyen tarafından bir program verilir. Bu program dahilinde;
 • Günlük düzenli spor yapılmalı
 • Yağsız et tüketilmeli
 • Kepekli ekmek tüketilmeli
 • Bol miktarda sebze, meyve tüketilmeli
 • Özellikle cips, patates kızartması, gibi sanayi yağı içeren gıdalardan uzak durulmalı,
 • Sigara, alkol ve benzeri maddeler kullanılmamalıdır. 
 
Bu saydıklarımız ilaçsız olarak kolesterolü tedavi etme yöntemidir. Sadece kolesterolü yüksek seyredip, başka bir hastalığı olmayanlara uygulanır. Eğer başarılabilirse uzun yıllar sağlıklı yaşamak mümkündür. İkinci olarak ilaç tedavisi uygulanır. Bu yöntem genelde yüksek kolesterol neticesinde, hipertansiyon, kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalananlara kolesterolü düşürmek maksadıyla ilaç verilmesi işlemidir. Bu ilaçlar sayesinde iyi huylu kolesterol sayısı artar ve kötü kolesterol iyi kolesteroller tarafından dışarıya atılır. Bu sayede diğer hastalıkların etken faktörü olan damar tıkanıklığının önüne geçilmiş olur.
 
Bütün bu saydıklarımızın ana sebebi; düzensiz ve dengesiz beslenme sonucunda aşırı kilo almaktır. Bu sayede vücut bir çok fiziksel özelliklerini yitirir. Hareketsiz bir şekil alır. Buda kanda yağ birikmesine yol açar. Bu nedenle, sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmeli ve düzenli egzersiz yapmalıyız. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×