Kalp Krizi Nedenleri

Kalp Krizi, kalbi besleyen üç damardan birinin yani koroner arterlerden birinin ya da kollarının tıkanması ve damarın kan pompaladığı kalp kasının harap olması nedeni ile oluşabilir.

Kalp Krizi Nedenleri
21 Kasım 2014 Cuma 02:46

Kalp Krizi, kalbi besleyen üç damardan birinin yani koroner arterlerden birinin ya da kollarının tıkanması ve damarın kan pompaladığı kalp kasının harap olması nedeni ile oluşabilir. Sigara, dengesiz beslenme, şeker ve kolesterolü yüksek olan kişilerde kalp damarlarının içerisinde bulunan plak adı verilen kolesterol kalıntıları oluşabilir ve bu kalıntılar her hangi bir bulgu göstermeyebilir.

Çok sayıda plak oluşması ve plakların üzerinde bulunan koruyucu tabakanın çok ince olması (bu duruma da hassas plak adı veriliyor) kopma, yırtılma riskini artırmaktadır. Damar içinde bulunan plakların yüzeyi oldukça koruyucu bir tabakayla kaplıdır.

Bu duruma rağmen duygusal ya da fiziksel ani bir yüklenme, ansızın kötü haber alma, ağır kaldırma, koşma veya çok yağlı ve ağır yiyeceklerde bulunan toksik maddeler gibi nedenlerden dolayı plakta yırtılmalar meydana gelebilir. Kan hücreleri yırtılmış olan plağın üzerine saldırarak kısa bir süre içerisinde pıhtı meydana getirir ve damarı tıkaması sebebiyle kalp krizi oluşur.

Kalp Krizinde Nedenleri

  • Kalp krizi çoğunlukla 40 yaşın üstü erkek hastalarda rastlanır. Kadınlarda ise daha sık olarak menopozdan hemen sonra meydana gelir. Kalp damarlarında oluşan tıkanmaya sebep olan riskler ne kadar fazlaysa kalp krizi oluşma riski o kadar yüksektir.
  • En önemli risk faktörü yüksek tansiyondur.
  • Sigara oldukça önemli risk faktörleri arasındadır. Sigara kullanımının en aza indiği batı ülkelerinde yapılan araştırmalara göre ani kalp krizleri azalmaktadır.
  • Kolesterol yüksekliği ve kötü beslenme damarların tıkanmasına neden olur.  Doymuş yağlardan, hayvansal gıdalardan oluşan zengin beslenme aşırı derecede şeker ve şekerden oluşan besinlerin tüketimi şekeri ve kolesterolü tetikleyerek kalp krizi riskini ileri derecede artırır.
  • Sürekli masa başında oturarak çalışanlarda, devamlı televizyon karşısında kalanlarda kalp krizi riski oldukça fazladır. Düzenli bir şekilde spor ve yürüyüş yapanlarda kalp krizi risk oranı hareketsiz insanlara nazaran % 50 oranında daha azdır.
  • Şeker hastası olan kişilerin kalp krizi riski diğer insanlara göre iki misli fazladır.
  • Belli bir yaştan sonra risk fazlalaşır. Erkeklerde 55, bayanlarda ise 65’ ten hemen sonra oluşacak kalp krizi her on senede bir iki kat artar.
  • Aile fertlerinin her hangi birinde erken yaşlarda ( erkeklerde 55, bayanlarda ise 65 yaşından evvel ) kalp krizi rahatsızlığı geçirmiş olma durumu riski çoğaltır.
  • Doğum kontrol ilaçları kullananlarda, menopoz ardından hormon tedavisi uygulanan kişilerde kalp krizi oluşum riski daha fazladır.
  • Menopoza girmiş olan bayanların terlemelerden ve ateş basmalarından kurtulmak için gördükleri hormon tedavisi meme kanseri ve kalp krizi oluşum riskini artırır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×