K vitamini Nedir

K vitamini: Sebzelerin yeşil bölümünde, ıspanakta, kabakta, marulda, yeşil domateste, çam iğnesinde, yeşil biberde bol bir şekilde bulunan K vitamini, insan bağırsağındaki bir grup bakteri tarafından üretilir. K vitamininin tamamına yakını vücutta kullanı

K vitamini Nedir
22 Kasım 2014 Cumartesi 07:46

K vitamini: Sebzelerin yeşil bölümünde, ıspanakta, kabakta, marulda, yeşil domateste, çam iğnesinde, yeşil biberde bol bir şekilde bulunan K vitamini, insan bağırsağındaki bir grup bakteri tarafından üretilir. K vitamininin tamamına yakını vücutta kullanılır, yalnızca küçük bir bölümü karaciğerde depolanır.
 
K vitamini (Naftakinon), kanın pıhtılaşmasında görev alan önemli bir vitamindir. İşte K vitamininin yararları, görevleri ve K vitamini içeren besinler ile K vitamini eksikliği hakkında önemli bilgiler…
 
K vitamininin yararları: K vitamini, kanın pıhtılaşmasında görev alan vitamin olarak öne çıkar ve en önemli görevi de budur, yani kanın pıhtılaşmasını sağlamasıdır.
 
K vitamini hangi besinlerde bulunur?
Sebzelerin yeşil bölümleri, ıspanak, kabak, lahana, Brüksel lahanasın, karnabahar, marul, yeşil domates, fasulye, bezelye, yoğurt, yumurta sarısı, patates, yeşilbiber ve yeşil çay bol miktarda K vitamini içeren besinler arasındadır. K vitamini insan bağırsağındaki yararlı bakteriler tarafından da üretilir. K vitamininin yalnızca küçük bir bölümü karaciğerde depolanır.
 
K vitamini eksikliği: K vitamini yeterince alınmazsa kanın pıhtılaşma özelliği azalır ve bunun sonucu olarak da diş etlerinde, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalar görülür. K vitamini eksikliği son derece nadirdir ve kafada, sindirim sisteminde, idrar yollarında, akciğerlerde ve deride kanamalara yol açar. K vitamini eksikliği, basur, burun kanaması, adet döneminde aşırı kanama gibi sonuçlar doğurabilir. 
K vitamini takviyesi, yalnızca kanamalı hastalarda, K vitamini eksikliğini gidermek için kullanılır. Özellikle yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği nedeniyle göbek kanaması oluşur. Bunu önlemek için doğumdan hemen sonra K vitamini iğnesi yapılır.
 
Günlük K vitamini ihtiyacı besinler ve yararlı bakteriler yoluyla rahatlıkla karşılanır. Fakat K vitamini emilimini ve üretimini olumsuz etkileyen durumlar vitamin eksikliğine neden olabilir.
 
Günlük K Vitamini ihtiyacı besinler ve yararlı bakteriler yoluyla rahatlıkla karşılanır. Fakat K Vitamini emilimini ve üretimini olumsuz etkileyen durumlar vitamin eksikliğine neden olabilir. Günlük K vitamini kullanımı kadınlar için 65 mikrogram erkekler için 80 mikrogramdır.
 
Hamileler ve emzirenler K vitamini kullanmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaç alanlar dr kontrolü olmadan K vitamini kullanmamalıdırlar. Fazla K vitamini kullanımı damar tıkanıklığına neden olabilir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×