İltihaplı Romatizma

İltihaplı romatizma vücuttaki eklemlerde meydana gelen romatizmal ağrıların ilerleyerek daha sancılı ve acı verici bir duruma dönüştüğü ve hastaya hareketsel anlamda da büyük rahatsızlıklar veren hastalıklardandır.

İltihaplı Romatizma
21 Kasım 2014 Cuma 03:13

İltihaplı romatizma vücuttaki eklemlerde meydana gelen romatizmal ağrıların ilerleyerek daha sancılı ve acı verici bir duruma dönüştüğü ve hastaya hareketsel anlamda da büyük rahatsızlıklar veren hastalıklardandır. İltihaplı romatizma mikropların neden olduğu ve erken müdahale edilmediğinde vücuda büyük zararlar verebilecek bir hastalık olarak görülmektedir. Özellikle de bağışıklık sisteminin iltihaplı romatizmanın olduğu zamanda bozulması ve iyice zayıflaması, hastanın vücudunu korumasız bir duruma getirmektedir. Bu da başka rahatsızlıkların tetikçisi olmaktadır. İltihaplı romatizma özellikle kalp, akciğer, kan damarları ve kaslar gibi önemli dokuları etkileme gücüne sahip olduğundan son derece dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.
 
İltihaplı Romatizma Teşhisi Konması ve Tedavi
 
İltihaplı romatizma ile ilgili hastalardan gelen ilk şikayetler genellikle hastalığın ilerlemiş zamanlarında gelmektedir. Çünkü çoğu kişi romatizmal ağrılarının geçici olduğunu sanarak doktora gitmemektedir. Ancak eklemle ilgili ne tür bir ağrı olursa olsun mutlaka doktor kontrolüne girilmelidir. İltihaplı romatizma da bu ihmalin bir sonucu olarak birçok hastada meydana gelen rahatsızlıklardandır. Bu hastalığın teşhisi ile ilgili 20 ile 40 yaş arasında herkes mutlaka belirli aralıklarla doktor kontrolüne girmesi gerekmektedir. Çünkü iltihaplı romatizma grip, yorgunluk, vücutta kırgınlık gibi sıradan bir rahatsızlıkmış gibi kendini gösterebilmektedir. Eklemlerde ve kemiklerde oluşturduğu ağrılar ile hastaya zorluklar yaşatabilmektedir. Hastalığın teşhisi erken konulduğu takdirde hastanın kısa sürede ilaç tedavisi ile iyileşmesi mümkündür. İltihaplı romatizma rahatsızlığına yakalanan bir kişinin eklemleri eğer erken tanı ve tedavi uygulanmazsa yaşamının geri kalan zamanında hastalık geçse dahi ağrısal olarak birçok sorun yaşayabilmektedir. Bu anlamda erken teşhis önemlidir. İltihaplı romatizma ellerde, parmaklarda, dirseklerde, ayaklarda ve ayak bileklerinde, dizlerde, büyük eklemlerde ve hatta omurgada dahi görülebilmektedir. İltihaplı romatizma kendisini genellikle eklemlerde sıcaklık, kendini ateşli ve kırgın hissetme, eklemlerde hassaslık olarak kendisini göstermektedir. Eklemdeki iltihabın fazlalığına göre bu belirtiler artabilmekte veya azalabilmektedir. Burada önemli olan iltihaplı romatizma ile ilgili ilk belirtilere rastlandığında hemen tedaviye başlanmasıdır.
 
İltihaplı romatizma tedavisinde öncelikli olarak hastanın kanındaki iltihabın ölçülmesi için kan testi uygulanır. Bu testten alınacak sonuçlara göre ardından, röntgenle sorunlu olan kısımlar incelenir. Ardından rahatsızlığı daha iyi tespit etmek için eklem bölgesinden sinovyal sıvısı alınarak burada enfeksiyon olup olmadığına bakılır. Tüm bu incelemelerle birlikte iltihaplı romatizma teşhisi konulmuşsa hemen tedaviye başlanır. İlk aşamada eklemlerde meydana gelen ateşlenmeyi azaltmak için belirli bir ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaçlarla birlikte hasta eklemlerini sağlıklı kullanabilmesi adına çeşitli egzersizler yapması sağlanmaktadır. Bu egzersizler hastalığın boyutuna göre fizyoterapist eşliğinde de olabilmektedir. İltihaplı romatizma tedavisinde genellikle ilk olarak aspirin benzeri ilaçlar hastaya verilmektedir. Bunların verilme amacı yeni iltihap oluşumlarını engellemektir. Bu ilaçların etkililiğine göre iltihaplı romatizma tedavisine aynı ilaçlarla devam edilir ya da başka ilaçlar hastaya verilir. İkinci aşamada tedavi için altın terapisi denilen bir tedavi uygulanır. Bu tedavi hem iltihaplı romatizma hem de diğer romatizmal rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Altın terapisinde, penisilamin, sulfasalazin gibi ilaçlarla hastalığın kontrol altına alınması sağlanır. Bu ilaçlarla birlikte yine iltihapların hastaya vermiş olduğu ağrıların azalması için düşük dozlarda ağrı önleyici ve ateş düşürücü ilaçlar da tedavi sürecine dahil edilmektedir. Bu ilaçlarla birlikte iltihaplı romatizma tedavisinde bazı doktorlar tarafından kullanılan Leflunomid ilacı da etkili yöntemlerdendir. Ancak bu ilacın yan etkilerinin fazla olması bazı hastalar için tercih edilmemektedir. Bu ilaç iltihaplı romatizma tedavisinde kullanıldığı takdirde 1-2 ay içerisinde hastalığın belirtilerinin azalması konusunda ciddi gözlemler olmaktadır. Ancak bu ilacı kullananlarda ishal, karaciğer anormalliği ve kısmi saç dökülmesi gibi bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır. 
 
İltihaplı Romatizma Tedavisi ile Birlikte ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
 
İltihaplı romatizma tedavisi uzun soluklu bir tedavi süreci olduğundan, hastalıktan kurtulmak için tedavi sürecinde gerekli olan şeyleri eksiksiz olarak yapmak gerekmektedir. Ancak alınan ilaçlarla birlikte günlük hayat içerisinde de hastanın dikkat etmesi gereken bazı şeyler olmaktadır. Bunların başında da diyet gelmektedir. Beslenme insan sağlığı açısından en önemli adımlardan birisidir. Bu nedenle var olan iltihaplı romatizmadan çabucak kurtulabilmek için vücudun direncini artıracak, kemiklerini güçlendirecek ve kalori yapmayacak besinler tüketilmelidir. Bu anlamda ilk sırayı omega 3 yağı almaktadır. Bu şekildeki bir tüketim hem iltihaplı romatizmanın tedavi sürecini hızlandırmakta hem de sağlam eklemlerin korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca hasta aşırı derecede kilolu ise bir diyetisyen kontrolünde vücudunun direnci düşmeden alacağı özel besinlerle kilosunu dengeleyerek hastalıktan çabucak kurtulabilmektedir. Çünkü eklem rahatsızlıklarının ve iltihaplı romatizmanın baş düşmanlarından birisi de aşırı kilo olmaktadır. Diyetten sonra ikinci sırayı hastanın dinlenmesi ve ara ara yapacağı egzersizler almaktadır. İltihaplı romatizma tedavi sürecinde hastanın en az 8 ile 10 saat arasında uyuması gerekmektedir. Bu gece uykusu için geçerli olan süre olmaktadır. Gündüz vaktinde buna ek olarak 1 saatlik bir şekerleme uykusu iltihaplı romatizma tedavi sürecinde rahatlama adına alınabilmektedir. Bunun yanı sıra gün içinde iltihaplı romatizma tedavi sürecinde hastanın eklemlerinin için yapması gereken egzersizler de olmalıdır. Bacaklar için kısa yürüyüşler. El ve kollar için küçük hareketler kemiklerin aktif olmasını sağlamaktadır. Bu egzersizler aşırıya kaçılmadan yapılmalıdır. Çünkü fazla yapıldığı takdirde rahatsız olan kısımlarda ağrılar oluşabilmektedir. Bu da iltihaplı romatizmanın tedavi sürecinin uzaması anlamına gelmektedir. Üçüncü sırada ise eklemleri koruma adına yapılacak şeyler yer almaktadır. Özellikle tedavi sürecinde eklemleri ağrı ve şişmeden korumak için bazı adımların uygulanması gerekmektedir. Bunlar;
 
  • Eklemleri zorlayacak ve baskıya neden olacak hareketlerden sakınmak,
  • Otururken ya da uzanırken tek bir pozisyonda değil, sürekli olarak değişen pozisyonlarda durmak,
  • Mümkün olduğunca hasta olan eklemler yerine güçlü ve sağlıklı olan eklemleri kullanmak,
  • Yapılacakları anlık olarak değil, planlı olarak yapmak ve stresten mümkün olduğunca uzak durmak,
  • Yaşanılan yeri mümkün olduğunca kendinize uygun hale getirmek (Örneğin; banyoda her ihtimale karşı ayaklarında rahatsızlık olan kişilerin tutunacak özel yerler yaptırması)
  • Mutlaka yardım edecek birinin bulunmasıdır.
İltihaplı romatizma ve diğer romatizmal rahatsızlıklarda tedavi süreci ve sonrasında önemli olan bir diğer konu da psikolojik ve ruhsal durum olmaktadır. Özellikle iltihaplı romatizma tedavisi uzun süren hastalarda daha çok rastlanan bu durum, kişinin sakat kalma korkusu nedeniyle ciddi bunalımlar yaşamasına neden olmaktadır. Ancak bu iltihaplı romatizmada bazı özel durumlar dışında sakat kalma riski çok çok küçük bir yüzde olmaktadır. Bu nedenle tedavi sürecinde hastanın moral olarak kendini iyi tutması gerekmektedir. İltihaplı romatizma tedavisinde özellikle buna da dikkat edilmelidir.
 
İltihaplı romatizma tedavisi sonrasında hasta rahatsızlıktan kurtulduktan sonra aynı şeyleri yaşamamak için günlük yaşamında birçok şeye dikkat etmelidir. İltihaplı romatizma tedavi sürecinde yaptığı birçok şeyi sonrasında da devam ettirmelidir. Özellikle kilo konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra mümkün olduğunca sağlıklı gıdalarla beslenerek bağışıklık sistemi ve vücut direncini artırmak gerekmektedir. Bu iltihaplı romatizmanın ortaya çıkmaması için gerekli olan en büyük şey olmaktadır. Tekrar iltihaplı romatizma ile karşılaşmamak için mutlaka giyime dikkat edilmelidir. Çünkü iltihaplı romatizma vücuttaki ani değişikliklerden dahi etkilenebilmektedir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×