Hemoroid Belirtileri

Hemoroid hareketsizlik ve yanlış beslenmenin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Hemoroid Belirtileri

Hemoroid hareketsizlik ve yanlış beslenmenin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Hemoroid makat bölgesinde ki damarların tıkanmasıyla oluşur.  Toplumda çok yaygın olduğu için insanlar birbirlerine söylemeye çekinmektedirler ve aynı zaman da hekime muayene olmaya gitmezler. Yapılan araştırmalar sonucunda her 3 kişiden birin de hemoroid hastalığı var. Hemoroid’in diğer ismi basurdur.  Hemoroid özellikle karaciğer rahatsızlığı olan ve vücudun da tümör olan insanlarda görülme olasılığı oldukça fazladır. 

Hemoroid olunmasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz :

Aşırı derce kilolu ve obezite olmak. Vücut ağırlığı normalin üstünde olduğu zaman makata yakın bölgelerdeki damarlar üzerinde basınç yaptığı için hemoroid oluşumunu engelleyemez. Ayrıca kilolu kişilerde düzensiz beslenme ve yemek yeme alışkanlığı olduğu için  hemoroid ortaya çıkar. Bu yüzden bol bol sebze, meyve ve bol su içilmelidir.

Yeteri kadar sıvı tüketimi ve meyve tüketimi yapmayan insanlar oluşan kabızlık hemoroidin oluşmasın da etkili bir sebeptir.

Büyük tuvaleti yaparken ıkınıldığı zaman damarlara baskı yapıldığı için kanamaya ve acıya sebep olur. Kanama kabızlık nedeniyle ortaya çıkar. Kabızlığı ortadan kaldırdığınızda kanama ve acıma meydana gelmez.

İshal olmak sık sık tuvalete gidildiği için bölgeyi tahriş eder. İshali önlemek için bol bol katı meyve tüketin ve özellikle muz yiyin.

Hamile olan kadınlarda hemoroid çok sık görülmektedir. Pelvik damarların üzerindeki basınç arttığı için damarlar şişer ve hemoroi de sebep olur. Hamilelik süresince sürekli hareket halinde olunmalıdır. Genellikle hemoroide hamileliğin 28. Haftasında görülmeye başlanır. Doğumdan önce veya doğumdan sonra hemoroid ortadan kaybolur.

50 yaş ve üzeri yaşlı insanlarda vücut direnci az olduğu için hemoroid sorununa rastlanır.

Hemoroid genelde genetiktir. Ailede hemoroid olan varsa başka bireylerin de hemoroid olma ihtimali yüksek demektir.

Sık sık bisiklete ve motora binmeyin

Acı ve baharatlı yiyecekler tüketmeyin

Hemoroid artık bir sorun olarak tıp tarihinden çoktan çıkmış bir hastalıktır. Hemoroid ameliyatı yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Hemoroid ameliyatında lazer tedavi yöntemi kullanıldığı için ameliyat sonrası batma, yanma gibi acıların hafiflediği görülmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×