Güneş kremi D vitaminin engeller mi!

D vitamini çocukların büyümesi ve gelişmesinin dışında her yaş grubu için çok önemlidir ve D vitamini güneş ışınlarının cilde teması sonucu vücutta oluşur.

Güneş kremi D vitaminin engeller mi!
13 Temmuz 2015 Pazartesi 10:10


D vitamini ile en çok yazın buluşuruz. Bu noktalar ise genelde plajlar olur. Ancak burada da vücudu güneşin zararlı etkilerinden korumanın dışında bronzlaşma isteğiyle güneş kremi vücuttan eksik edilmez.

Peki güneş kremi kullanmak vücuda D vitamini alınmasına engel olur mu?

Vücudun D vitamininden faydalanması için güneş ışığından yararlanması gerekir. Güneş ışığı diğer vitaminler gibi tüketilen besinlerden alınan bir vitamin değildir. Vücudun güneş ile temas etmesi gerekir. Ancak yazın plajlarda özellikle bronzlaşmak için kullanılan güneş kremlerinin en düşük faktörleri bile vücudun D vitamini ile temasına engel olur. Hem D vitamininden yararlanmak hem de güneşin zararlı ışınlarından korunmak amacıyla güneş kremi kullanmamak için güneşe sabah saatlerinde ya da öğleden sonra güneşin tepe de olduğu vakitten sonra güneşe çıkılmalıdır.

Vücuttaki D vitamini eksikliği sonradan kazanılacak bir durum değildir. Aylarca vücudun günlük D vitamini ihtiyacının karşılanması gerekir. Bunun için ise günde yaklaşık 15-20 dakika güneşten faydalanmak yeterli olacaktır. 

D vitamini faydaları

-        -  Kemik sağlığını korur.

-       -   Zihinsel faaliyetleri pozitif etkiler.

-        -  Grip gibi hastalıklara karşı koruyucudur.

-        -  Hipertansiyonu önler.

-        -  Kanser riskini düşürür.

-       -   Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu görev üstlenir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×