Göz Yanılmaları

Gözlerimiz, gerçekten de incelendiğinde insanı hayrete düşüren bir teknolojiyle yapılmış bir organımız.

Göz Yanılmaları
24 Kasım 2014 Pazartesi 13:13

Gözlerimiz, gerçekten de incelendiğinde insanı hayrete düşüren bir teknolojiyle yapılmış bir organımız. Görme işleminin de ne kadar anlamasak da uzunca bir yolu var. Fakat bu uzunca yol, gayet hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden biz bu sürecin pek farkında olamıyoruz. Öyle ki dış dünyada olan tüm nesneler, ilk önce göz bebeklerimiz ile buluşuyor, ve daha sonra göz içinde birtakım kanallardan geçerek ve yine nöronlar aracılığı ile elektriksel yol ile beynin ilgili bölümlerine iletilerek, ve daha sonra da beyinden gelen cevap doğrultunda görme işlemleri gerçekleşiyor.

 
Bir atasözü vardır, veya bu söz halk arasında çok sık kullanılır. Felsefi düşünürlerin de sıklıkta bahsettiği sözlerden biridir : Görmek ile bakmak aynı şey değildir. Gerçekten de yüzümüzü ve gözlerimizi çevirdiğimiz bir noktaya bakmış oluruz, fakat oradaki tüm nesneleri algı süzgecimizden geçirmeyiz. Beynimizin meşgul olduğu zamanlarda, baktığımız şeyleri görmemiz hayli zorlaşır. Örneğin kafamızın dalgın olduğu zamanlarda, veya başka bir şeylere kafa yorduğumuz zamanlarda birinin size bir şeyler söylediğini fark edersiniz, fakat bunu algılayamazsınız.
 
Aynı şekilde gözde de bu durum vardır. Bakarsınız fakat göremezsiniz, veya her kişinin algılama ve yorumlama kapasitesi farklı olduğundan gördüğünüz şeyleri farklı yorumlarsınız. Örneğin aynı nesnelerin bulunduğu aynı ortama bakan iki kişi, bir resimde 2 tane insan görürken, aynı resmi başka bir kişiye gösterdiğinde bir vazo gördüğünü söyler. İnternet üzerinden de göz yanılmaları adıyla araştırma yaptığımızda da aynı sonucu görürüz. Öyle fotoğraflar vardır ki , pek çok farklı bakış açısıyla baktığımızda çok çok farklı şeyler görürüz. Örneğin ilk baktığımızda bir insan sakalı görürken, sonradan bunun bir gitar olduğunu bile fark edebiliriz. Beynimizin bize oynadığı büyük bir oyundur bu aslında.
 
Örneğin yine birtakım resimler vardır ki , dairesel halkalar bulunan bu resimlere baktığımızda bu dairelerin döndüğünü fark ederiz. Fakat gerçekte böyle bir dönme mekanizması yoktur. Yani bu bir göz yanılmasıdır.Aynı şekilde bir yüz içinde saklanmış onlarca yüz de görülebilir . Tabi ki bunlar gerçek yüzler olmayabilir fakat yine de beynimiz bu çizgileri birleştirerek bir yüz ortaya çıkartır. Bu da bir göz yanılmasıdır.
 
Yine 3 boyutlu bazı resimler de vardır ki, siz hangi taraftan bakarsanız bakın, hangi konumdan çekildiği anlaşılamaz. Kafanızı sağa yatırdığınızda gördüğünüz manzara ile, sola yatırdığınızda gördüğünüz manzara arasında dağlar kadar fark vardır. Dolayısıyla da gözde gerçekleşen yanılmalar insan beyninin oynadığı bir oyundur diyebiliriz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×