Gebelikte Kasık Ağrısı

Gebelikte kasık ağrısı, gebeliğin ilk haftalarında, ilerleyen haftalarında ve gebeliğin sonlarına doğru birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Gebelikte Kasık Ağrısı

Gebelikte kasık ağrısı, gebeliğin ilk haftalarında, ilerleyen haftalarında ve gebeliğin sonlarına doğru birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kasık ağrıları, bazen tedavi gerektirmezken, bazı durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bazı vakalarda ise kasık ağrısı hastaneye yatma sebebi bile olabilir. Gebelikte kasık ağrısı neredeyse bütün anne adaylarının yaşadığı bir sorundur. Ortaya çıkabilecek kasık ağrıları kramp şeklinde ya da daha keskin olabilir. Ayrıca kısa süreceği gibi uzun saatlerde devam edebilir.

Gebelikte Kasık Ağrısı Nedenleri:

  • Gebelikte kabızlık, hazımsızlık ve gaz karında rahatsızlığa yol açarak kasık ağrısına neden olabilir.
  • Gebelik döneminde yumurtalıklarda oluşabilecek kist yine kasık ağrısına yol açar.
  • Gebeliğin özellikle son üç ayında ortaya çıkan yalancı doğum sancıları kasık ağrılarına yol açabilir.
  • Gebelikte kasık ağrısına eşlik eden, kusma, mide bulantısı, baş ağrısı ve görme bozuklukları da devam ediyorsa bu durum tansiyon yüksekliği nedeniyle ortaya çıkabilir.
  • Gebelikte kasık ağrısı ile beraber ateş, idrar yaparken yanma hissi ya da idrarda kan görülüyorsa idrar yolu enfeksiyonu mevcut olabilir.

Gebelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Oluşur?

Gebelikte kasık ağrısı, gebeliğin başlangıç döneminden itibaren ortaya çıkabilir. Gebe kadınların çoğu 1,5 - 2 aylık dönemde kasık ağrısını keskin bir şekilde hissedebilir. Bazı vakalarda ise kasık ağrıları gebeliğin zamanına, rahmin genişlemesine göre değişim gösterebilmektedir.

Gebelik döneminde oluşan kasık ağrısını, ilk gebeliğin yaşayan anne adayları daha erken dönemlerde hissetmeye başlar. İkinci ya da üçüncü gebeliklerde kasık ağrısı gebeliğin son aylarında rahmin kasılmasından dolayı gerçekleşebilir.

Gebelikte kasık ağrısını hafifletebilmek için rahat edilecek bir pozisyonda dinlenmek önemlidir. Ayrıca ılık bir duş kasık ağrısını hafifletmek için iyi gelecektir.

Gebelikte Oluşan Kasık Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

  • Kasık ağrısına tansiyon ve halsizlikte eşlik ediyorsa,
  • Ağrılara eşlik eden ateş, titreme, akıntı ve kanama varsa,
  • Kasık ağrısı ile birlikte idrarda yanma hissi oluşmuşsa,
  • Gebelikte kasık ağrısı 6 saatten uzun zamandır devam ediyorsa, bu gibi durumlarda muhtemel bir komplikasyon olasılığından şüphelenilmelidir. Dolayısı ile uzun süren kasık ağrılarında ihmal edilmeden doktora başvurmak gerekir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×