Evlilik, en uzun süren ibadettir

Aile Danışmanı, eğitimci yazar Hüseyin Arslan, evliliğin en uzun süren ibadet olduğunu söyledi.

Evlilik, en uzun süren ibadettir
05 Eylül 2016 Pazartesi 15:29

Aile yapısının korunması, lerin birbirlerine daha anlayışlı, sevgi ve saygı dolu davranışlarla yaklaşmasının önemini ayet ve hadis ışığında anlatan Arslan, aile içi kararlar alınırken, ailenin diğer fertlerinin fikrinin sorulmasını ve onların düşüncelerine de değer verilmesi gerektiğini söyledi. Arslan, "Diğer aile üyelerini ötekileştirme ve yok sayma, aile içi iletişimi öldürüp evliliğin yıkılmasına zemin hazırlayabilir." dedi.

Çocuk eğitimi konusunda da önemli tavsiyelerde bulunan Arslan, özellikle 0-6 yaş döneminin çocuk eğitimi noktasında önemli bir dönem olduğunu vurgulayarak çocuğun bu dönemde aldığı eğitimin sonraki yıllarda ortaya çıkabilecek problemleri çözme hususunda belirleyici bir rol oynadığına vurgu yaptı. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan sorunların kaynağının, çocuğun 0-6 yaş aralığında almış olduğu eğitime dayandığını söyleyen Arslan, sağlıklı bir toplum için sağlıklı bireylerin yetiştirilmesinin gerekli olduğunu anlattı.

Allah'ın kurumsal bazda en yüksek değeri aileye verdiğini ifade eden Arslan, şunları söyledi: "En uzun ibadet evliliktir. Bu nedenle eşler mutlu bir hayat için evlilik öncesinde mutlaka psikolojik tahlil kitaplarını okumalıdır. Hz. Peygamber'in aile yaşamı örnek alınmalı. Allah'ı şahit tutarak, Nebi'yi (sav) şahit tutarak, iki kişiyi de şahit göstererek nikahla başlayan evlilikte, imza atarken eşler birlikte kabri hedeflemelidir. Kabir ev değiştirmektir. Hayat sadece beşikten mezara kadar bir yaşam olmayıp, ruhlar aleminde başlayıp, dünya, mezar, sırat, ahiret, mahşer gibi durakları olan sonunda cennet ve cehenneme uzanan bir yolculuktur. İmza atanlar arşa bakmalıdırlar. Evlilik yıkanlar arşı titretirler."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×