En çok kullanılan isimler değişiyor

Bir zamanların en çok kullanılan isimleri Hayriye, Cemile, Şerife, Hanife, Döndü, Kezban yerine günümüzde Hira Nur, Miray, Nehir, Defne, Öykü gibi isimler tercih ediliyor. Erkek isimlerinde de Osman, Salih, Kemal, Ramazan gibi isimlerin yerine Berat, Miraç, Ayaz, Çınar gibi isimler kullanılıyor

En çok kullanılan isimler değişiyor
18 Şubat 2016 Perşembe 19:35

Türkiye'de, son dönemde çocuklara verilen isimlerde yaşanan büyük değişimle birlikte cumhuriyetin ilk yıllarında revaçta olan bazı adlar daha az kullanılmaya başlandı.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, çocuklara verilen isimlerde büyük değişim yaşanıyor. 

Güncel verilere göre Türkiye'de kadınlarda en çok Fatma, erkeklerde ise Mehmet ismi bulunuyor. Bunları sırasıyla kadınlarda Ayşe, Emine, Hatice ve Zeynep, erkeklerde de Mustafa, Ahmet, Ali ve Hüseyin takip ediyor. Ancak, son yıllarda bu isimlerin kullanım oranında ciddi düşüş dikkat çekiyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarında kadınlarda revaçta olan Hayriye, Cemile, Şerife, Hanife, Döndü, Keziban, gibi isimlerin yerine günümüzde Hiranur, Miray, Nehir, Defne, Öykü gibi isimler tercih ediliyor. Erkek isimlerinde de Osman, Salih, Kemal, Ramazan gibi isimlerin yerine Berat, Miraç, Ayaz, Çınar gibi isimler kullanılıyor.

BAZI İSİMLER UNUTULDU

Cumhuriyetin ilk yıllarında en çok kullanılan isimlerden bazıları hiç tercih edilmiyor. 1923-1930 arasında kadınlarda en çok kullanılan isimler listesinde yer alan Naciye, Nuriye, Zekiye, Makbule, Nazmiye, Hanım, Dudu, Huriye, Saniye, Feride, Hamide, Nazife, Münevver, Hafize, erkeklerde en çok kullanılan Kamil, Nuri, Kazım, Veli gibi isimler günümüzde en çok kullanılan 50 isim arasında yer almıyor. 

GEÇEN YIL EN ÇOK KULLANILAN İSİMLER

Geçen yıl kadınlarda en çok sırasıyla Elif, Zeynep, Hiranur, Miray, Zehra, Ecrin, Azra, Eylül, Defne, Nehir, Yağmur, erkeklerde Yusuf, Eymen, Mustafa, Ömer, Berat, Miraç, Ayaz, Ahmet, Mehmet ve Muhammed isimleri çocuklara verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×