Embriyoların 'darbe' yolculuğu

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan 35 sağlık kuruluşunun arasında İstanbul Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi de var.

Embriyoların 'darbe' yolculuğu
01 Ağustos 2016 Pazartesi 11:21

İstanbul Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi 15 Temmuz'un ardından kapatılan sağlık kuruluşlaırnın arasında yer alıyor. Merkezde tüp bebek tedavisi gören Ayşen Öztürk, durumu internetten öğrendi. Sonra da embriyolarının peşine düştü. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilân edilen olağanüstü hâl ile birlikte Gülen Örgütü ile ilişkisi bulunduğu gerekçesiyle 35 sağlık kuruluşu kapatıldı. Sağlık Bakanlığı, kapatılan kurumlardaki hastaların mağduriyet yaşamaması için kamu hastanelerine nakillerinin yapılacağını açıkladı.
23 Temmuz’da kapatılan kurumlardan biri de İstanbul Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi’ydi.

Kurumun bebek sahibi olmak için tedavi gören pek çok hastası vardı. Bu hastalardan biri de 35 yaşındaki Ayşen Öztürk’tü. Öztürk, tedavi gördüğü kurumun kapatıldığını internetten öğrendi. Merkezde 4 tane dondurulmuş embriyosu vardı. İlacını kullanıyordu, birkaç gün içinde embriyo nakli olacaktı.

Embriyoların izinde

Öztürk, önce hastaneyi aradı ancak ulaşamadı. Ardından doktorunu aradı. "Evet böyle bir durum var. Embriyoların Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne aktarılacak büyük olasılıkla" cevabını aldı. Öztürk, Pazartesi günü Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni aradı. Hastaneden kendilerine böyle bir bilgi gelmediğini söylediler. Öztürk bu kez bilgi alabilmek umuduyla tedavi gördüğü, kapatılan kuruma gittiğini belirterek yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Hastaneye gittim yetkili bulurum diye. Baktım ki evraklar, kutular taşınıyor ama hiçbir yetkili yok. Oradaki güvenlik görevlisi embriyoların Koç Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildiğini söyledi. Hastaneyi aradım. Bu bilgiyi doğruladılar. Bir yandan da tedavime nerede nasıl devam edeceğim diye hastane ve doktor bulmaya çalışıyorum. Başka bir hastane ve doktor buldum. Gittiğim hastanede de aynı merkezden akın akın hastaların geldiğini, herkesin süreç aksamadan tedavisine devam etmeye çalıştığını anlattılar. Eğer onların hastanesinde tedaviye devam edeceksem prosedür gereği bir yazı ile embriyoların bulunduğu hastaneye gidip, özel bir termos ile onlara getirebileceğimi söylediler. Ben de Koç Üniversitesi Hastanesi’ne gideceğim önümüzdeki günlerde" 

"Şaşkınlık içindeyim"

Bir yıl önce tüp bebek tedavisi görmeye başlayan Öztürk, tüp bebek tedavi sürecinin zaten psikolojik ve fizyolojik olarak zor olduğunu bu yaşadıklarından sonra da büyük şaşkınlık yaşadığını anlatıyor:
"Bir yıl önce tedaviye başladım. İlaçlar kullandım. 37 yumurtam toplandı. Daha sonra o yumurtaları sperm ile dölleyip kaliteli embriyo elde etmeye çalışıyorlar. Embriyoların gelişimini takip ediyor ve üç gün boyunca bilgi veriyorlar. Beş kaliteli embriyom olduğu söylendi ve biri geçen sene transfer edildi. Ancak olumlu sonuç alamadık. Geçtiğimiz Temmuz ayındaki ilk denememizden bu yana çeşitli sağlık sorunlarım nedeniyle ikinci denemeyi henüz yapamamıştık. En son bayramdan sonra doktorumla yapabileceğimizi konuştuk. İlaçlarımı kullanmaya başlamıştım. Sonra bunlar yaşandı. Üç gündür kendime gelemiyorum, kaygılandım ve üzüldüm. Embriyolar nakledilirken bir sorun yaşanıp yaşanmayacağını, kayıp olup olmayacağını düşündüm. Benim gibi pek çok kişi var. Hastane kapatıldıktan sonra hiçbir bilgilendirme de olmadı, bizi arayıp kimse bilgi vermedi."

İstanbul Kadın Sağlığı Tüp Bebek Merkezi’ndeki embriyoların tümü Koç Üniversitesi Hastanesi’ne gönderildi. Daha önce kapatılan hastanede tedavi görenler isterlerse burada tedavilerine devam edecek ya da embriyolarını gerekli prosürlere göre alıp başka bir hastanede tedavisini sürdürecek. 

Kamu Hastanelerinden açıklama

Al Jazeera Türk’ün sorularını yanıtlayan Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, embriyoların başka merkeze hiçbir kayıp olmadan, güvenli bir şekilde taşındığını belirtti.   
“... Hastaların tedavi ve işlemlerinde en küçük bir aksama olmaması için hastanelerimizdeki idarecilerimiz, ilgili uzmanlarımız ve yardımcı personelimiz derhal göreve çağrılmış, tüp bebek tedavisinin gerekliliği nedeniyle Cumartesi, Pazar, Pazartesi ve Salı günleri kritik acil işlem yapılması zorunlu olan hastaların embriyoların dondurulması, mikroenjeksiyon, transfer işlemlemleri, döllenme kontrolleri, döllenme olmayanların iptal işlemleri ekibimizce gereken günlerde güvenli bir şekilde yapılmış ve kayıt altına alınmıştır." 

Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği açıklamasında hastaların dijital dosya bilgilerinin ise Beyoğlu İlçe Sağlık Müdürlüğünden temin edilebileceğini ve hastalara gerekli yönlendirmenin buradan yapılacağını ifade etti. 

Kaynak:Al Jazeera Türk


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×