Eczacılardan sahte ilaç uyarısı

İstanbul Eczacılar Odası'ndan yapılan açıklamada, internet üzerinden yapılan ilaç satışlarının önüne geçilmesi gerektiği savunuldu. Açıklamada, internetten satılan ilaçlarda farklı maddelere rastandığı iddia edildi

Eczacılardan sahte ilaç uyarısı
15 Şubat 2016 Pazartesi 14:20

İnternet üzerinden satılan ilaçlar konusunda İstanbul Eczacı Odası'ndan uyarı geldi. Oda'dan yapılan açıklamada devletin, sahte ilaca karşı daha ciddi önlemler alması gerektiği savunuldu.

Eczacı Odası'ndan yapılan yazılı açıklamada, internet ortamında çocuklar için satılan bazı ilaç ve gıda takviyelerinde antifriz tespit edildiği belirtildi.

Sağlık için sahte ilaç ve zararlı, toksik maddeler içeren gıda takviyelerinden çok basit bir önlemle korunmanın mümkün olduğu belirtilen açıklamada, "İlaçlarınızı ve gıda takviyelerini yalnızca eczanelerden temin ederek, eczacı danışmanlığında kullanın" çağrısı yapıldı.

Bu tarz ürünler yüzünden her yıl dünyada yaklaşık 1 milyon insanın hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın da ciddi sağlık sorunları yaşadığı aktarılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde sahte ilaç ortalamasının yüzde 6 olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Radyo, televizyon ve internet ortamlarında, 'Mucize, tamamen bitkisel' gibi yalanlarla sizlere reklam edilen zayıflama ve cinsel sağlık ürünlerinin içeriğinde aslında doktor tavsiyesi ve eczacı danışmanlığında kullanılması gereken ilaç etken maddelerinin olduğunu, bu ürünlerin bedelini bazı hastalarımızın hayatlarıyla ödediklerini biliyor musunuz? Ülkemizde ne yazık ki bu tarz ürünleri satanlara verilen cezaların, sahte çanta üretenlere verilen cezalarla neredeyse aynı olduğunun farkında mısınız?” görüşlerine yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×