Dünya tüp bebek skandalını konuşuyor

Dünyanın birçok ülkesinde zaten şüpheyle yaklaşılan tüp bebek uygulaması bir kez daha güvenirliğini kaybetti. ABD'de bir doktorun onlarca hastasına kendi spermlerini enjekte etmesi dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Olay ABD sınırlarını aşarak bütün dünyada şok etkisi yaptı.

Dünya tüp bebek skandalını konuşuyor
14 Eylül 2016 Çarşamba 23:46

Tıbbi nedenlerle çocuk sahibi olamayan ailelerin son çare olarak başvurduğu tüp bebek uygulaması bir kez daha güvenirliğini yitirmiş durumda. ABD'de meydana gelen bir skandal, uygulamanın ne kadar hassas olduğunu, şüpheyle yaklaşanların ise ne kadar haklı olduğunu gösterdi. ABD'de sperm bankası yoluyla çocuk sahibi olan kadınların tedavisini yapan doktor Donald Cline kadın hastalarından aldığı embriyolara eşleri yerine kendi spermini enjekte etmiş.

ABD'de doğum uzmanı bir doktorun hastalarını kendi spermiyle hamile bıraktığı ortaya çıktı. 77 yaşındaki doktorun hastalarında 50'den fazla kez kendi spermini kullandığı tahmin ediliyor. Olayı ortaya çıkaran ise Cline’ın hastasının çocuğu olan birkadın; yani başka bir deyişle kendi öz kızı.

CNN International’a konuşan ismini açıklamak istemeyen kadının şüphelenmesiyle sekiz kişi üzerinde yapılan DNA testi sonuçları, bu kişilerin kardeş olduklarını ortaya çıkardı. Bu sekiz kişi 1970’li yıllarda Cline’ın çalıştığı klinikte sperm bağışı ile hamile kalan kadınların çocukları.
Doktor Cline’ın hastalarına, tıp öğrencilerine ait spermleri kullandığını söylediği aktarıldı. Hakkında iki farklı dava açılan Cline hakkındaki iddiaları redddediyor. Mahkeme duruşmayı 17 Ekim tarihine erteledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×