Depresyon Belirtileri

Depresyon nedir, Severek ve isteyerek yaptığımız şeyleri hormonal ve genetik bozukluklardan dolayı istemsizlik, çökkünlük, bitkinlik ve hayattan soğuma belirtilerine depresyon denir. Toplumda çok sık görülen bir hastalıktır.

Depresyon Belirtileri

Depresyon nedir, Severek ve isteyerek yaptığımız şeyleri hormonal ve genetik bozukluklardan dolayı istemsizlik, çökkünlük, bitkinlik ve hayattan soğuma belirtilerine depresyon denir. Toplumda çok sık görülen bir hastalıktır. Kişi bu dönemlerde kendini sürekli olarak üzgün hisseder. Gelecek kaygısı yaşamaya başlar ve yaptığı her şeyden kendini sorumlu tutmaya başlar. Arkadaş ilişkileri ve sosyal ilişkilerini bir kenara bırakıp her şeyi içine atmaya başlar. Depresyon bir hastalık türüdür ve mutlaka tedavi olunması gerekir.

Depresyon belirtileri

 

 • Daha önce yapmış olduğu işlerden zevk almamak
 • Ergenlik dönemlerinde değişik duygular yaşamak
 • Olan biten her şeye çok çabuk sinirlenmek
 • Her gün kendini yorgun ve halsiz hissetmek
 • Uyku problemi çekmek sürekli uyuma isteği ve uykusuzluk çekmek
 • Yaptığı işe kendisi verememesi
 • Dikkatinin çabuk dağılması
 • Kendisini değersiz biri olarak görmeye başlaması
 • Sürekli ölmeyi düşünmesi ve hayattan bıkkınlık hissini hissetmesi
 • Cinsel birliktelik istememesi ve azalması
 • Kendini sürekli olarak yorgun hissetmesi
 • İntihar etmeyi düşünüp kendini öldürme isteği
 • Sürekli içine kapanarak ağlamak ve kimseyle konuşmak istemesi

 

Bu belirtilerin birinin veya bir kaçının bir kişide olması depresyon belirtileri için yeterlidir.  Ergenlik dönemin de çocuklarda çok sık rastlanan bir hastalıktır. Çocuğun okula gitmek istememesi, derslerinde başarılı olamaması, çok çabuk sinirlenmesi, arkadaşlarından ve ailesinden uzak kalmak istemesi ve hiç kimseyle derdini paylaşıp çözüm aramak istememesi çocuklarda depresyon hastalığının işaretidir. Aileler ergenlik dönemlerinde özellikle çocuklarıyla çok sık ilgilenmeli ve ona her zaman destek olduklarını göstermeleri gerekmektedir.

Depresyon ruhsal bozuklukların yanı sıra birçok hastalığı da sebep olmaktadır. Baş ağrıları, kalp rahatsızlığı, yorgunluk, cinsel sorunlar ve sindirim sistemi hastalıkları problemlerini de beraber getirmektedir. Eğer kendinizi depresyon hastası olarak görüyorsanız öncelikle korkmamanız gerekmektedir ve bu yaşadığınız sıkıntıları atlatabileceğinizi düşünmeniz gerekir.  Herkesin belirli dönemlerinde bu tür sorunlarla karşılaşabileceğini unutmayın ve mutlaka bir doktor yardımı alın. Kendinizi iyi hissetmek için yürüyüşe çıkın, müzik dinleyin, konsere gidin, tiyatro izlemeye gidin ve arkadaşlarınızla buluşup farklı şeylerden konuşun ve içinizi dökerek rahatlayın. Rahatsızlığınızın belli bir dönemden sonra geçeceğine kendinizi inandırın.

Depresyon dan kurtulmak için mutlaka destek görmeniz şart. Bir psikolog veya psikiyatriye giderek durumunuz anlatın. Araştırmalarda depresyon tedavilerin düzelme oranı % 70 dir. Tedaviyle birlikte eski yaşantınızı unutup yeni yaşantınıza odaklanmanız gerekmektedir. Doktor size öncelikle ilaç tedavisi başlamayacaktır. Daha sonraları sizinle terapi kurarak gidişatınıza göre bir çalışma yöntemi belirleyecektir. Tedavi olmaktan, psikolog yardımı almaktan çekinmeyin ve utanmayın. Unutmayın ki her insanın hayatında yaşadığı belirli zorluklar vardır ve kendinizi bu rahatsızlığı yaşayan tek insan olarak görmeyin.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×