Demir eksikliği okul performansını düşürüyor

Bebeklerde demir eksikliği performans düşüklüğü ve zeka geriliği gibi önemli gelişim bozukluklarına sebep olabiliyor.

Demir eksikliği okul performansını düşürüyor
07 Ekim 2016 Cuma 10:35

Bebeklik ve çocukluk çağında görülen demir eksikliği, çocukların okul performansını olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, ailelerin çocukların beslenmesi konusunda daha dikkatli ve titiz olmalarını, yeterli miktarda demir içerikli besinleri tercih etmelerini tavsiye ediyor.

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Nuray Keçecioğlu, bebeklik ve çocukluk döneminde demir eksikliğine bağlı kansızlık sorununun bazı hastalıkların habercisi olduğunu söylüyor. Bu nedenle ailelerin bebeklerde ve çocuklarda sık görülen kansızlığın belirtilerini iyi bilmesi ve zamanında uzmana başvurması gerektiğini kaydeden Keçecioğlu, “Demir eksikliği, çocukların hem beyin gelişimini hem de bedensel gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Çocuklarda demir eksikliği tedavisinde geç kalınması hasarın da kalıcı olmasına yol açabilir.” diye uyarıyor. Keçecioğlu, özellikle büyümenin çok hızlı olduğu 0–3 yaş bebeklik ve çocukluk döneminde bebek beslenmesinin, çocuğun fiziksel ve beyin gelişimi açısından hayati öneme sahip olduğunu söylüyor. Kansızlığın her yaşta görülebilen bir sorun olduğunu ancak özellikle bebeklik ve çocukluk çağında daha sık rastlandığına işaret eden Keçecioğlu, bunun temel sebebinin ise bebeğin anne sütü almaması ve demirden eksik gıdalarla beslenmesi olduğunu vurguluyor. Keçecioğlu, demir eksikliğine bağlı kansızlığın basit bir sorun olmadığını, sadece fiziksel rahatsızlıklara neden olmakla kalmayıp bebeklerde zekâ düzeyini de etkilediğini kaydediyor.

Kansızlığın önlenmesi için bebeklerin altı ay anne sütüyle beslenmesi, diyete önem verilmesi, demirden zengin ek gıdaların zamanında ve uygun şekilde başlaması gerektiğine dikkat çeken Keçecioğlu, “Erken ve düşük tartılı doğan bebeklerde demir eksikliğinin gelişmemesi için etten ve sebzelerden gelen demirin dengeli alınması gerekiyor. Demir eksikliği anemisinin engellenmesi için diyete önem verilmeli, demirden zengin ek gıdalara zamanında ve uygun şekilde başlanmalı.” diyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×