Çocukların beslenmesinden eksik etmeyin

Çok faydalı bir gıda olan yaban mersini, beyni güçlendiriyor.

Çocukların beslenmesinden eksik etmeyin
25 Eylül 2016 Pazar 23:37

İçeriğinde magnezyum, C vitamini, B6 , K vitamini ve lif bulunan yaban mersini aynı zamanda antosiyan yönünden zengin bir besindir. Antosiyanın beyin işlevlerini güçlendiren bir madde olduğu bilinmektedir.

Taze işlenmemiş yaban mersini çocukların beslenmesinde önemli bir besin kaynağıdır. İçerdiği zengin vitaminler ve antosiyan sayesinde çocukların zihin fonksiyonları ve beyin gücü geliştiği uzmanlarca kanıtlanmıştır.

1 bardak yaban mersini A vitamini 79.9 IU,C vitamini 14.4 mg,E vitamini 0.8 mg,K vitamini 28.6 mcg
Kalsiyum 8.9 mg,Demir 0.4 mg,Magnezyum 8.9 mg,Fosfor 17.8 mg,Potasyum 114 mg,Manganez 0.5 mg içermektedir.Ayrıca yaban mersinin faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

Kan şekerini düzenler

Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.

İdrar yollarını temizler

Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur, idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yabanmersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

Görme kaybına faydalı

Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahip. Makula dejenerasyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu hatta enfeksiyonlara karşı koruyabilmekte.

Beyin sağlığını korur

A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Özellikle alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de yükselmektedir.

Kalp hastalıklarından korur.

Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

Sindirim sistemini düzenler

Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır.

Kanserden korur

Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

Doğal antidepresandır

Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal anti depresantdır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×