Çocukları 'darbe haberleri'nden uzak tutun

Darbe girişiminden en çok etkilenen kesimlerden biri de çocuklar oldu. Uzmanlar çocukları haberlerden uzak tutulmasını istiyor

Çocukları 'darbe haberleri'nden uzak tutun
21 Temmuz 2016 Perşembe 12:26

Sonhaberler.Com 

FETÖ'cülerin başarısız darbe girişiminin Türkiye genelinde neden olduğu ölümler, yaralanmalar ve maddi hasarlar hala tespit edilmeye çalışılırken olayın başka bir boyutu da tartışılıyor. Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişiminin ardından yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, 12 yaşındaki torunum darbecilerle ilgili bir sorusuna cevap veremediğini belirterek gözyaşlarını tutamamıştı. Başbakan Yıldırım, "12 yaşındaki torunum bana, 'dede bunlar Türk askeri değil mi neden insanları öldürüyorlar' diye sordu, ne cevap vereceğimi bilemedim" demişti. Başbakan Yıldırım'ın açıklaması, darbe girişimi sürecinde çocukların da çok kötü etkilendiğini ortaya koydu. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, Çocukların duymayacakları şekilde haberleri takip edin. Çocuklarınız bu haberleri görmüşse ve üzerinde konuşmak isterse dikkatlice dinleyin. Ne hissettiklerini anlamaya çalışın ve sorun." diyor. 

Uzmanlar, çocukların soyut düşünme yeteneği gelişmediği için travmayı yetişkinlerden daha farklı yaşadıklarına dikkat çekerek, “Çocuklar özellikle savaş ve ölüm ile ilgili temaları anlamakta zorlanıyorlar. Bu nedenle yaşananları aktarma konusunda titiz davranılması gerekiyor” uyarısında bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Polikliniği’nden Uzman Klinik Psikolog Esma Uygun, son günlerde toplumun her kesiminde görülen endişe, kaygı ve belirsizlik gibi durumların çocuklar üzerinde de önemli etkiler bıraktığını söyledi. Uygun, şunları söyledi:

“Gündemdeki son gelişmelere, medya yoluyla ya da fiili olarak maruz kalan herkes derinden etkilenmiş durumda. Birçok kişinin gündeminde, yaşadığı korku ve geleceğe dair belirsizlik var. Belirsizlik oluşturan durumlar insan için en önemli endişe kaynağıdır. Bu nedenle yetişkinler olarak baş etmekte zorlandığımız bu belirsizlik durumu, çocuklar için başa çıkılması çok daha zor bir endişe kaynağıdır.

Bu nedenle yaşanan ya da maruz kalınan tüm travmatik deneyimlerde olduğu gibi çocukların tepkilerini gözlemlenmeli ve çocuğun ihtiyacına yönelik olarak destek verilmelidir. Korkmuşsa sakinleştirmeli, merak ediyorsa basit cümlelerle açıklanmalıdır. Yaşanan tüm travmatik olayların arkasından her bireyde olduğu gibi çocuklarda da farklı tepkiler ortaya çıkarabilir. Uykuya geçmede zorluk, kâbuslar, alt ıslatma, öfke, huzursuzluk, anneden ayrılamama, yalnız yatamama gibi tepkiler gösterebilirler. Ayrıca tepkisizlik ve belirgin sessizlik hali de kaygının işaretlerinden olabilmektedir. Yetişkinler korkularını daha kolay ifade edebilirler. Başa çıkma becerileri ise çocuklardan daha gelişmiştir. Çocukların soyut düşünme yeteneği gelişmediği için travmayı yetişkinlerden daha farklı yaşamaktadırlar."

Çocukların özellikle savaş ve ölüm ile ilgili temaları anlamakta zorlandıklarını ve bu nedenle yaşananları aktarma konusunda titiz davranılması gerektiğini aktaran Uzman Klinik Psikolog Esma Uygun, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu:

Çocukların duymayacakları şekilde haberleri takip edin.

Çocuklarınız bu haberleri görmüşse ve üzerinde konuşmak isterse dikkatlice dinleyin.

Ne hissettiklerini anlamaya çalışın ve sorun.

Korkularına ilişkin ‘saçma’, ‘gereksiz’, ‘korkma’ gibi kelimeler kullanmayın. Korktuğunu anladığınızı belirtin.

Böyle bir durumda korkunun normal olduğunu ifade edin.

Her ne olursa olsun yanında ve güvende olduğunuzu söyleyin.

Soruları varsa dikkatle dinleyin.

Çocuğunuzdaki kaygı belirtileri devam ediyorsa bir uzmana başvurun.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×