Çocuğunuzun süt dişlerini atmayın

Çocukların süt dişleri genetik uyumu olan aile bireylerinin hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılabiliyor

Çocuğunuzun süt dişlerini atmayın
17 Ağustos 2016 Çarşamba 09:46

Çocukların süt dişlerini saklamanız gerektiğini biliyormuydunuz? Çocukların süt dişlerinin içindeki kök hücreler birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Aile bireylerinden genetik uyumu olan bireylerin hastalıklarının tedavisinde kullanılabilen süt dişleri yakın bir gelecekte genetik uyumu olan aile bireylerinin pek çok hastalığının tedavisinde kullanılabilecek.Aileler genellikle çocuklarının süt dişlerini hatıra amaçlı saklarlar. Fakat hatıra amaçlı saklanan süt dişleri bahsedilen tedavilerin hiç birinde kullanılamaz. Tedavi amaçlı kullanılabilmesi için süt dişlerinin laboratuvar ortamında alınıp içerisinde bulunan kök hücrelerin profesyonel bir şekilde alınarak muhafaza edilmesi gerekiyor. Laboratuvar ortamında alınan süt dişlerinin içindeki kök hücreler sıvı nitrojen içinde dondurlarak muhafaza edilmesi gerekiyor.


Kök Hücre Nedir?

İnsan organizmasında kendi kendini yenileme kapasitesine sahip ve tüm dokularda bulunan, çok uzun süre yaşayabilen ve genetik hata oluşturmadan yeni hücreler üretebilen hücre topluluğuna kök hücre adı verilir. Aslında vücudumuzun tüm dokularından kök hücre üretebiliriz fakat maalesef günümüzde yalnızca, göbek kordonu, kan ve kemik iliği ve süt dişi pulvasından elde edilebiliyor.
Kordon kanından elde edilen kök hücreleri hematopoetik hücrelerdir. Hematopoetik hücrelerin kan hücrelerine dönüşme eğilimi vardır.Süt dişlerinden elde edilen kök hücreler ise mezankimal hücrelerdir. Mezankimal hücrelerin kıkırdağa, kemiğe, kalp, kas, sinir hücreleri ve dokularına  dönüşebilme eğilimi vardır.

Kök Hücreleri Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılıyor?

Kök hücreleri Alzheimer, Parkinson, kalp hastalıkları, bazı kanser türleri, felç, göz hastalıkları, multiple scleroz ve bağışıklık yetmezliği gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde süt dişlerinde elde edilen kök hücreleri de, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek.Süt dişlerinden elde edilen kök hücreleri günümüzde özellikle diş hekimliği alanında olumlu gelişmelee yol gösteriyor. Yakın bir gelecekte, çarpık diş, çürük diş, çene kemiği gibi pek çok sorun kök hücreleri yardımı ile tedavi edilebilecek. 2002 yılında Harward Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nde farelerin ağzına kök hücreleri nakledildi ve diş elde edilerek eksik dişler tamamlandı.

Süt Dişlerinden Ne Kadar Kök Hücre Elde Edilebilir?

Aslında süt dişlerinden ne kadar kök hücre edilebildiği önemli değil. Çünkü kök hücreler çoğaltılabiliyor. Yetişkin hücreleri gelişmiş ve farklılaşmış olduğu için süt dişlerinden elde edilen kök hücreler kadar çeşitlilik sağlayamıyor. Bu yüzden özellikle süt dişlerinin veya 16-20 yaş arasındaki bir gencin çürük olmayan 20’lik dişlerinin saklanması önemli.

Kök Hücreleri Nasıl Saklanıyor?

Öncelikle çekilen süt dişinin canlı hücreler içermesi ve enfeksiyona rastlanmaması gerekiyor. Eğer koşullara uyuyorsa, bunlar özel bir solüsyona koyularak çoğaltılıyor. Ardından -196 derecede getirilerek sıvı nitrojen tanklarında donduruluyor.Belki de çok yakın bir zamanda hekimler çekilen dişin yuvasına kök hücreler yerleştirerek yeni bir diş elde edebilecek ve böylece protezler tarihe karışacak.

Türkiye’ de Diş Bankası Var Mı?

İlk diş bankası 2007 yılında, ABD’ nin Boston şehrinde açılmıştır. Kısa ismi NECC olan merkezin İstanbul Nişantaşı’nda şubesi bulunmaktadır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Serhat Kaya - 2 yıl önce
Ben aradım ama öyle bir şube yada kurum bulamadım internette . Biliyorsanız yazabilirsiniz?