C vitamini kataraktan koruyor

Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, düzenli olarak C vitamini alan insanlarda katarakt oluşumunun önemli ölçüde azaldığını söyledi.

C vitamini kataraktan koruyor
30 Temmuz 2016 Cumartesi 12:25

Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, C vitaminikullanımının katarakt oluşumunu önemli ölçüde azalttığını söyledi.Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, İngiltere'de 2 bin 54 ikiz üzerinde 10 yıl süreyle yapılan araştırmaya göre, düzenli olarak C vitamini alan grubun, almayan gruba oranla katarakt oluşumunda yüzde 30'a varan azalma görüldüğünü belirtti.

Prof. Dr. Kaşkaloğlu, "Katarakt oluşumunun yüzde 35'ini genetik unsurlar, diğer yüzde 65'ini ise beslenme, yaş, alkol sigara tüketimi, şeker hastalığı ve aşırı gün ışığı gibi çevresel faktörler oluşturuyor. Bizim ülkemizde ise 60 yaşın üzerindeki her bin kişiden 5'i katarakt ameliyatı oluyor. C vitamininin antioksidan özelliği nedeniyle katarakt oluşumunun önüne geçtiği yapılan deneylerle ortaya konmuş" diye konuştu.

15 dakikalık bir operasyonla kurtulun

60 yaş üzerindeki kişilerin göz sağlığı için beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Kaşkaloğlu, C vitamini açısından zengin narenciye, brokoli, çilek, biber, kivi gibi yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hastaların konforunu ve ameliyat başarısını artırmak için sürekli yatırım yaptıklarını dile getiren Kaşkaloğlu, femtosaniye lazer ile katarakt ameliyatlarında hastanın 15 dakikalık bir operasyon sonrasında evine giderek, çok kısa sürede günlük yaşantısına geri dönebildiğini kaydetti.

KAYNAK:İHA


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×