Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi, stres ve yorgunluk gibi sebeplerle omurganın farklı bir şekil almasıdır.

Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi, stres ve yorgunluk gibi sebeplerle omurganın farklı bir şekil almasıdır. Omurganın C ‘ye benzeyen duruşu, dış etkenler sebebiyle I şeklini alması, rahatsızlığın gözle görülebilen halidir. Rahatsızlığın ilerlemiş halinde ise, boynun ters C   halini alması da mümkündür.  Boyun ve bel bölgelerindeki kavisin sebebi, yumuşak diskler aracığı ile sağlanmaktadır. Boyundaki 7 adet diskin çeşitli sebeplerle şekil değiştirmesi, boyunda şekil değişimine sebep olmaktadır. Düzleşme kronik ağrılar ve boynun hareketlerinde zorlanma hissedilmesiyle kendini belli eder. Boyun bölgesinin darbelere maruz kalması da, bu rahatsızlığın oluşması için yeterlidir. Rahatsız edici ağrıların sonrasında çekilecek olan MR ve röntgen teşhisin konmasına yardımcı olacaktır. Boyun bölgesinde düzlük varsa, hastalığın başladığı kesinleşmiş olur.   

 

Boyun düzleşmesi nedenleri:

 

 

  • Aşırı ağır yükleri kaldırmak,
  • Sert ve yüksek yastık kullanmak,
  • Başın uygun olmayan koltuk, kanepe gibi yerlere dayanması,
  • Uzun bir süre öne eğik olarak oturmak,

 

 

Boyun Düzleşmesinde Tedavi:

 

Doğru bir tedaviyle, düzleşmiş boyunu düzeltmek, normal yaşama devam etmek mümkündür. Doktorunuzun vereceği egzersiz programı ile 2-3 hafta sürecek bir tedaviyle sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Bu hareketleri düzenli yaparsanız kendinizi boyun fıtığı gibi rahatsızlıklardan korursunuz. İyileştikten sonra egzersizlerinize devam etmeniz, tekrarlama riskine karşı alınacak bir tedbirdir. Önceki yıllarda boyunluk takılarak yapılan tedaviler, yerini egzersizlere bırakmıştır. Boyunluk hastalar için acı verici bir uygulama olduğu için terk edilmiştir. Hastalığın tedavisinde kas gevşetici ilaçlarda kullanılmaktadır. Kronik hale gelmiş rahatsızlıklarda fizik tedavi ve kaplıca tedavisi de önerilmektedir. Fizik tedavi aletli veya elle yapılabilmektedir. Elle yapılan fizik tedavilerde yani maniplasyonlar da başarı grafiği oldukça yüksektir. Dünyada yaygın olarak başvurulan bu yöntem, ülkemizde yeni tanınmaya başlamıştır. Hastaların tedavi esnasında ağır yükler kaldırmaması, stresten uzak durması, klimaların karşısında kalmaması ve ense bölgesini koruması gerekmektedir. Sürekli olarak masa başında çalışanlarında gereken tedbirleri alması, boyun sağlıkları için önemlidir. Arada sırada mola vererek, boyun egzersizleri yapmaları faydalı olacaktır. 

 

Tedavi edilmeyen boyun düzleşmesi, boyun fıtığı, baş ağrısı, baş dönmesi, boyun ve omuz bölgesinde ağrılara sebep olur. Gece uyku uyuyamama, sabah boyun ağrıları ile kalkma hastaların en büyük şikâyetleri arasındadır. Sırt bölgesinde ağrılar, ellerde uyuşma, güç kaybı gibi istenmeyen sonuçların oluşmaması için, tedavinin aksatılmaması gerekir. Boyunda düzleşme olduğunda, beyne giden damarlardan iki tanesi gerilir, beyne yeterli kan gitmeyince ağrılar kaçınılmaz olur. Hastaların loş ışıkta dinlenmesi rahatlamaları için tavsiye edilir.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×