Beyaz turpun faydası

Beyaz turpun faydası , beyaz turp , beyaz turp neye iyi gelir , beyaz turpun faydaları

Beyaz turpun faydası


Beyaz turpun faydası

 

Bu sebze nadir özelliklere sahiptir. Fitonsid bakımında zengin olan beyaz trup bağışıklığı güçlendirir, vücudun virüs ve mikroplara karşı dayanıklılığını artırır.

 

Dolayısıyla kış aylarında beyaz turpu  beslenme öğünlerinize bol bol ekleyin. Turp çok tüketimi çok basit ve aynı zamanda lezzetli bir besindir. Salatalara eklenerek ya da rendelenip üzerine limon sıkılarak kolaylıkla tüketilebilir.

Turpun tüketim alanları

Rendelenmiş turp, havuç ve ince doğranmış maydanoz ile karıştırılır. Salata tuz ve karabiber (zevke göre)eklenerek iyice karıştırılır. Daha sonra zeytinyağı eklenir ve salata iyice karıştırılır. İsteğe göre salataya krema da ilave edilebilir.

 

Beyaz turpun içerisinde sağlık açısında faydalı çeşitli vitaminler (B grubu, C, E, PP), iz elementler (potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kükürt, iyot vb.), Aminturşular, enzimler vb. Vardır.

 

Öksürük ve bronşit gibi hastalıklarda beyaz turpun suyu iyileşme sürecini hızlandırır. Akşamdan turpun içini oyun ve oyuğa bal dökün. Sabah içerisinden akan sıvıyı için. Bu meyve suyu çok etkili balgam attırıcı veiltihap gidericidir.

 

Beyaz turp sindirim süreçlerini hızlandırır, iştahsızlığa iyi gelir, kabızlıkla mücadele eder. Fakat mide-bağırsak sistemi gibi ciddi bozulmalar sırasında (özellikle şiddetlenmesi döneminde) turpun tüketilmesi tavsiye edilmez.

 

 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×