Beslenme Çantasına Bunları Koymayın!

Okul döneminde çocuk beslenmesi çok büyük önem arz ediyor.

Beslenme Çantasına Bunları Koymayın!
18 Ekim 2016 Salı 16:13

Uzmanlar, çocuklarda okul döneminin, sağlıklı beslenme açısından çok büyük önem taşıdığını söylerken, beslenme çantası için de tavsiyelerde bulundu.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gökçe Başkülekçi, okulların açılması ile birlikte ebeveynlerin çocuklarının sağlıklı gelişimi için “Bugün çocuğuma ne pişirsem, beslenme çantasını nasıl hazırlasam” diye düşünmeye başladıklarını kaydetti. Çocukluk çağında büyüme ve gelişme sürecinin devam ettiğini, bu nedenle enerji ve besin gereksinimlerinin de arttığını anımsatan Başkülekçi, “Okulda hızlı öğrenme, bilgi ve beceri kazanma sürecinden dolayı çocuğun bu dönemdeki beslenme alışkanlığı, yetişkinlikteki beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi ve ilerleyen yaşlarda şeker, kalp gibi kronik hastalık risklerinin oluşumunda da etkindir” dedi.

Başkülekçi, eve cips, çikolata, asitli içecekler, hazır meyve suları gibi besinlerin alınmaması gerektiğini söyledi.

KAHVALTI ÇOK ÖNEMLİ

Başkülekçi, “Çocukları, bu tip gıdalarla ev ortamında karşılaştırmayın. Israr ederse onunla oturup bu tip besinlerin bünyesine nasıl zarar verdiğini uygun bir dille anlatın ama sakın korkutmayın” dedi. Sabah kahvaltısının günün en önemli öğünü olduğunu vurgulayan Başkülekçi, yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara göre başarı düzeylerinin, derse ilgilerinin daha yüksek olduğu, daha kolay öğrendikleri görüldüğünü hatırlattı.

ÇANTAYA KEK BÖREK KOYMAYIN

Beslenme çantasında yüksek kalorili gıdalar yerine dengeli menü hazırlanmasını isteyen Başkülekçi, “Beslenme çantasını hazırlarken kek, kurabiye, börek, meyve suyu gibi besinler yerine sandviç-süt ya da ayran-meyve tarzında daha düşük kalorili, daha dengeli menüler hazırlayın. Okulda yemek veriliyorsa yönetimden menüleri isteyin ve çocuğunuzu seçimler konusunda bilgilendirin.

Ayrıca evdeki yemeğini okulda yemediklerini tamamlayacak şekilde organize edin. Okul menülerinin beslenme ve diyet uzmanı tarafından hazırlanmış olmasını okul yönetiminden isteyiniz” diyerek açıklamalarını sürdürdü. Annelerin sağlıklı yemekleri, çocukları ile birlikte yapmasını isteyen Başkülekçi, çocukların içinde emeğin bulunduğu bir besini daha kolay ve severek yiyebileceğini ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×