Ayak Ağrısı

Ayak ağrısı, insanların en çok etkilendiği ağrıların başında gelmektedir. Vücudu taşıyan, denge sağlayan ve ayakta durmamıza yardımcı olan bir organın rahatsızlığı gündelik yaşamı etkileyecektir.

Ayak Ağrısı

Ayak ağrısı, insanların en çok etkilendiği ağrıların başında gelmektedir. Vücudu taşıyan, denge sağlayan ve ayakta durmamıza yardımcı olan bir organın rahatsızlığı gündelik yaşamı etkileyecektir. Ağrılar uzun süre ayakta kalmaktan dolayı olabileceği gibi farklı sebeplerden dolayı da yaşanabilmektedir. Ağrının kaynağını bilmek, tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Ayak ağrısı sebepleri nelerdir?

Nasır: Ayaklar uzun süreli baskılardan ve sürtünmelerden dolayı kendini korumaya alarak, nasır oluşumların belirmesini sağlayabilir. Sertleşen ve kalınlaşan bölge kişilere ağrılı zamanlar yaşatır. Ayaklar nasırların en çok görüldüğü bölgelerdir. Sürekli ayakkabıya sürten bölümlerde, ayak başparmağında çıkıntı olan kişilerde sıkça rastlanır. Korunma amacıyla oluşmalarına rağmen, baskı halinde acılara sebep olmaktadır. Ayağı rahatsız etmeyen ayakkabıların tercih edilmesi ağrıyı dindirecektir. Nasır oluşumlarının geçmesi için sürtünmenin ortadan kaldırılması ve ilaçla tedavi edilmesi gerekir.

Tendon, bağ ve kemik zedelenmeleri: Topuk dikeni, bursit, asil tendon hasarları ve stres kırıkları ağrıların en bilinen nedenleri arasındadır. Hatalı yapılan egzersizler, darbeler, zorlayıcı sporlar, aşırı kilolar ve yanlış ayakkabı seçimleri insanları bu sorunlarla bir araya getirir. Bursit oluşumlarınız varsa muyene olarak tedavi yoluna gitmelisiniz. Ayaklarınıza aşırı yüklenerek, kemiklerde çatlaklara sebep olabilirsiniz. Stres kırıkları olarak adlandırılan bu çatlaklar, çoğunlukla hareketsiz olup ani yapılan hareketler sonucunda ve ağır egzersizlere maruz kalındığında ortaya çıkmaktadır. Acil olarak hareketlerinize düzen vermeli, yapılan yanlış aktivitelere de bir son vermelisiniz. 

Kireçlenme (Artrit): Ağrınızın sebebi olabilecek olan kireçlenmeler daha çok, kemiklerin arasındaki kıkırdak dokunun aşınmasıyla oluşan  Osteoartrit, vücuttaki ürik asidin kristalleşmesi sonucunda yakalandığınız Gut hastalığı ve eklemlerin otoimmün hastalığı olan romatizmal artrit olarak görülmektedir. Bu durumların yaşanmasında farklı tedavi yolları uygulanmaktadır.

Periferal Nöropati: Kol ,el, bacak ve ayaklardaki sinir hasarına sebep olan hastalık, ayaklarda görüldüğünde ağrıya ve uyuşmalara sebep olacaktır. Hastalığa sebep olabilecek şeker hastalığı, kalp hastalığı, böbrek sorunları, yetersiz beslenme gibi faktörlerin giderilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Uygulanacak ilaç tedavisi ve fizyoterapi yöntemlerinin sorunun belirlenmesiyle daha sağlıklı uygulanacağını belirtelim.

Düztabanlık: Çocuklukta ve ergenlikte yaşanabilecek düztabanlık problemi, Ayaklardaki denge sağlamayı engelleyip, baskıyı arttıracağından ağrılara sebep olacaktır. Ergenlikte oluşan düztabanlık aşırı kilo, diyabet ve romatizmal sorunlardan kaynaklanabilir. Ayak kavisinin düzleşmesine sebep olup, ayak çukurunu çökerten bu sorundan kurtulmak için, hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Kullanılacak tabanlıklarla ağrılar hafiflese bile, tedavi olmanız için yeterli gelmez. Cerrahi girişimle sonlanabilecek düztabanlığı önlemek için sağlığınıza dikkat etmelisiniz. 

Yüksek topuklu ayakkabılar: Yüksek topuklu ayakkabılar bayanlar için vazgeçilmez olsa da, ayaklara daha fazla yük bindirdiğini göz ardı etmeyin. Yüksek topuklu ayakkabılara eklenen sivri ve dar burunlar sorunu daha ileriye taşımaktadır. Ayakkabılarınızın topuk yüksekliği 5 cm i geçtiği takdirde ayaklarınızda ağrılar, şekil bozuklukları, bel ve diz ağrıları görülecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×