Arpacık Nedir

Arpacık nedir, gözde oluşan ve göz sağlığına zararı bulunmayan geçici bir mikrobik durumdur.

Arpacık Nedir
22 Kasım 2014 Cumartesi 00:55

Arpacık nedir, gözde oluşan ve göz sağlığına zararı bulunmayan geçici bir mikrobik durumdur. Arpacık göz ve görme konusunda herhangi bir tehlikeye neden olmamaktadır, sadece gözde ağrı ve acı hissedilmesine neden olan arpacık en fazla 1 hafta gibi bir sürede geçmektedir. Daha çok çocuklarda görülme olasılığı bulunan bu enfeksiyon türü, her yaştan kişi grubunda görülebilmektedir. Arpacığa davetiye çıkaran nedenlerin başında kişinin burnunu silmesi ve ellerini yıkamadan gözlerini ovması ya da elleriyle gözüne temas etmesi yer almaktadır. Arpacığa ''stafilokoksal'' adı verilen bakteriler yol açmaktadır. Özellikle stres ve sıkıntı sürecinde meydana gelen arpacığa yol açan nedenler arasında, yüzdeki makyajın iyi temizlenmemesi de yer almaktadır. Arpacık genellikle derisi kuru ve egzama gibi rahatsızlıklara yatkın olan kişilerde görülür. Kişinin fiziksel olarak enfeksiyon kapmaya yatkın olması da arpacık oluşumuna neden olan etmenler arasındadır.
 
Arpacık Nasıl Oluşur?
Arpacık öncelikle oluşmaya yakın gözde meydana gelen kaşınma ve batma hissi ile kendini belli etmektedir. İlerleyen bir iki gün içerisinde arpacık oluşmaktadır. Küçük bir nokta halinde kendini göstermeye başlayan arpacık kısa bir süre sonra belirgin kırmızı içi dolu bir şişkinlik halini alır. Eğer gözde dış arpacık oluşumu varsa bu kolay bir şekilde hissedilmekte ve tanınmaktadır. Fakat iç arpacığın görülebilmesi için göz kapağını dışa çevirmek gerekmektedir. İç arpacık meibom bezinin göz kapağını gerginleştirmesi nedeniyle dış arpacık ağrısına göre daha fazla acı hissedilmesine yol açmaktadır. Arpacığın tamamen şişmesi ile birlikte gözdeki ağrı da daha fazla hissedilmeye başlamaktadır. Arpacık ışığa karşı duyarlıdır. Fazla ışık gözde ağrıya sebep olurken, gözün sürekli sulanması durumu görülmektedir. 
 
Arpacık Nasıl Geçer?
Arpacık kirpiklerin ucunda iltihaplanma oluşmasıdır ve özellikle geceleri gözde acı hissedilmesine sebep olan bir göz hastalığı türüdür. Arpacık hem estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturma hem de sağlık açısından acı hissedilmesine neden olmaktadır. Arpacık oluşumunda bir doktora görünmek önemlidir. Doktorun uygun gördüğü bir antibiyotik ile arpacığa tedavi uygulanabilir. Arpacığın kısa sürede geçmesi için doktorun önerdiği ilaçları kullanmak büyük önem taşımaktadır.
 
Arpacık bulaşıcı özellik taşıyan bir rahatsızlık türüdür. Göz kapağını sürekli kaşımak ya da sık sık göz kapağını oynatmak arpacığın yayılmasına neden olan etmenlerdir.Arpacık iltihap dolu bir kesenin kirpik bölgesinde iyice şişmesine neden olur eğer bu kese patlarsa arpacığın diğer göze de yayılması kolaylaşır. Bu nedenle arpacık çıkan gözü fazla kaşımamak ve mümkünse göz kapağını fazla oynatmamaya çalışmak gerekir. Kişi arpacık olan gözüne dokunduğunda ellerini mutlaka yıkamalı ya da kolonya ile silmelidir. Arpacığın kolay bir şekilde atlatılması ve yayılmasını önlemek için bu tür önlemlere dikkat etmek gerekmektedir. 
 
Arpacığın çıkma sebebi genel olarak kesin bir şekilde bilinemese de stres ve sıkıntının neden olduğu düşünülmektedir. Arpacığın kolayca geçmesi için başkalarının kullandığı havluyu kullanmamaya, gözleriniz için kullandığınız makyaj malzemelerinin kişisel olmasında ve kaliteli olanlarını tercih etmenizde fayda vardır. Ayrıca arpacığa sıcak su ile pansuman yapmak oldukça faydalıdır. 
 
Arpacık Nasıl Tedavi Edilir?
Arpacık oluştuysa kesinlikle bir hekime görünmekte fayda vardır. Bunun nedeni ise arpacık oluşumu doğru bir şekilde tedavi edilirse, bir daha oluşması engellenebilmektedir. İlk aşamada arpacık tedavisi damla ile yapılırken, ilerleyen aşamalar mevcutsa antibiyotikler ya da antienflamatuar kullanılarak tedavi uygulanmaktadır. Arpacığın kendi içinde ufalmaya başlaması ve toplanmasıyla kesinlikle cerrahi müdahale gerekmektedir. Arpacık ameliyatı olunabilir, fakat bu arpacığın bir daha çıkma ihtimalini ortadan kaldırmamaktadır. Bu nedenle arpacık oluşumunu önlemede en önemli etmen direnci yüksek tutmak ve arpacığın oluşmasına neden olacak etmenlerden uzak durmaya çalışmaktır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×