Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete bozukluğu, stres ve kötü olaylara karşı verilen sıkıntılı bir ruh halidir. Anksiyete aslında çözemediğimiz olaylarla karşılaştığımızda ve mental bir strese girdiğimiz de vücudumuzun zihinsel bir sigortasıdır.

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete bozukluğu, stres ve kötü olaylara karşı verilen sıkıntılı bir ruh halidir. Anksiyete aslında çözemediğimiz olaylarla karşılaştığımızda ve mental bir strese girdiğimiz de vücudumuzun zihinsel bir sigortasıdır. Anksiyete olaylar karşısında karar vermemiz, motivasyonumuz ve problem çözme yeteneğimizi  arttırıcı bir durumdur. Anksiyete hali günlük aktivitelerimize ve ilişkilerimizi etkileyecek düzeyde çok yaşanıyorsa bir hastalık olarak kabul edilir.

Anksiyete bozukluklarının belirtileri

 

  • Bireyin mesleki ve ailesel ilişkilerinde zorluk yaşaması
  • Gün boyu zihninin sürekli kötü fikirlerle meşgul olması
  • Olaylar ve çevresinde ki kişiler hakkında sürekli kaygı duyması
  • Panik atak benzeri bayılma, çarpıntı gibi tıbbi belirtilerin ortaya çıkması
  • Uyku düzeninin bozulması
  • Sosyal fobilerin görülmesi
  • Madde bağımlılığına yatkınlığın artması
  • Temizlik, eşya kaybetme, yangın çıkarma ve unutma gibi obsesif( takıntı) belirtilerin artması

 

Anksiyete belirtilerinin 6 aydan daha fazla görülmesi

Anksiyete bozuklukları aslında birçok psikiyatri bozukluğun gruplandırılmış adıdır. Anksiyete bozukluklarında en sık olarak genel anksiyete bozukluğu  ve  obsesif – komprisif  bozukluklar görülmektedir. Genel anksiyete bozukluğunda psikoterapi ve anti-depresan ilaçları faydası varken obsesif bozukluklarda tedaviye genellikle direnç vardır. Obsesif bozukluklarda en sık temizlik obsesyonu görülür. Kişi evinin ya da çevresinin kirlenmesinden dolayı kendisinin yada çevresindekilerin zarar göreceği, hastalanacağı kaygısını taşır. Bu nedenle sürekli el yıkama, ev temizliği yapma, kıyafetleri çok sık aralıklarla değiştirme gibi belirtiler görülür.

Konversyon anksiyete bozukluklarının akut ortaya çıkan ve tıbbi olarak acil servislere en sık başvuru yapılan bozukluktur. Çözümsüz olaylar ve stres karşısında tansiyon düşmesi, çarpıntı, terleme, göğüs ağrısı ve solunum güçlüğü ile ortaya çıkar. Hastaların yapılan muayenelerin de anormal tıbbi bir duruma rastlanmaz. Acil tıbbi harcamaların ciddi bir kısmı acil anksiyete bozuklukları için yapılmaktadır. Bu nedenle hastaların hastalıkları konusunda bilgilendirilmesi önemlidir.

Anksiyete testi

Anksiyete, tamamen emosyonel(duygusal) stres seviyesi ile alakalı bir durumdur. Eğer bir anksiyete hali içerisinde iseniz yaşadığınız her atakta kaygılarınızı bir deftere ya da bilgisayarınıza o anda not alınız. 1 ay içerisinde yaşadığınız anksiyete sayısını hesaplayınız. Normal hallerde not aldığınız anksiyete kaygılarınızı tekrar tekrar okuyarak mantıklı açıklamalar yapınız.

Anksiyete bozukluklarında kişisel öneriler

Anksiyete halinde kas gevşetme hareketleri, zihinsel meditasyon ve derin nefes alıp verme atak sürenizi kısaltacaktır. Ayrıca düzenli bir gece uykusu için yatış saatlerinizi düzenlemek ve güneş ışığında daha fazla faydalanmak yararlı olacaktır. Güne kahvaltı ile başlamak kan şekerinizi yükselteceği için gün içerisinde ruh halinizin daha iyi olmasını sağlayacaktır. Bilindiğinin aksine alkol ve sigara anksiyeteyi azaltıcı değildir, tam tersine arttırıcı etkileri vardır. Düzenli olarak günde 30 dakika’lık fiziksel egzersiz hem uyku düzeninizin iyileşmesinde hem de zihinsel yorgunluğunuzun giderilmesinde etkili olacaktır.

Tüm kişisel önlemlere rağmen anksiyete bozukluğu günlük yaşantınızı ve ilişkilerinizi etkiliyorsa profesyonel destek almanız mutlaka gereklidir. Doktorunuz troid, kan şekeri gibi kan değerlerinizi tetkik edip astım, kansızlık, kalp rahatsızlığı gibi altta yatan bir rahatsızlığınız olup olmadığını araştıracaktır. Bu nedenle profesyonel destek önemlidir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×