Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete bozukluğu insanların zorlandığı durumlardan ötürü verdiği tepkilerde, yaşamını etkileyecek şekilde bozukluğa yol açma durumu olarak açıklanabilir.

Anksiyete Bozukluğu
21 Kasım 2014 Cuma 04:57

Anksiyete bozukluğu insanların zorlandığı durumlardan ötürü verdiği tepkilerde, yaşamını etkileyecek şekilde bozukluğa yol açma durumu olarak açıklanabilir. Anksiyete birçok insanı etkisi altına alabilen bir durumdur. Yaşamı güçleştiren aşamalara gelmesiyle sorun olarak karşımıza çıkar. Sorunları çözmek için sizlere yardımcı olabilecek, motive olmanıza yardımcı olabilecek anksiyete, aşırılık durumunda tedavi edilmelidir.
Anksiyete bozukluğu belirtileri nedir?

  • Sürekli gerginlik yaşanması, olaylar karşısında hassas davranılması.
  • Okul, iş ve aile ortamında sorunlara neden olan anksiyete belirtileri.
  • Olaylarda karşısında yaşanan anlamsız korkular.
  • Yaptığınız işlerin gerektiği gibi yapılmadığını düşünerek, sürekli kötü olayların olacağına inanmak.
  • Çevrenizdeki tüm olayları kendinizden uzak tutmaya çalışmak.
  • Sürekli ani başlayan kalp çarpıntıları yaşamak.
  • Çevrenizde sürekli tehlikelerin olduğuna inanıyorsanız.
  • Bu yaşanan korkuların, tereddütleri kontrol altında tutmakta zorlanıyorsanız.
  • Yukarıda açıklanan belirtileri 6 ay boyunca yaşıyorsanız, anksiyete size zarar vermeye başlamıştır.   

Anksiyete bozukluğu türleri nelerdir?

Genel anksiyete bozukluğu: Sürekli yaşanan endişe ve korku yaşamınızı zora sokuyorsa, kötü şeyler olacağına inanıyorsanız, sizde genel anksiyete bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Nedeni bilinmeyen bozukluklarda, kişi kronik denebilecek kadar endişeli bir haldedir. Buna bağlı yaşanan uyku bozuklukları, bulantılar, yorgunluk ve huzursuzluk fiziksel belirtileri arasındadır. 

Panik atak nöbetleri: Bu nöbetler beklenmeyen ve sürekli tekrarlanan panik nöbetleri olarak bilinir. Bu nöbetlere içinde bulunulan alan korkusu da eşlik edebilir. Yardım almanın zor olacağı düşünülerek, varılmak istenen yere ulaşamama korkusu olarak yaşanır. Örneğin uçağa binmekten, kapalı yerlerden korkanların bu nöbetleri geçirmesi doğal bir süreçtir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk: Kontrol edilmesi imkansız görünen, durdurulması zor görünen istenmeyen durumlarda ortaya çıkan bozukluklardır. Elleri sürekli yıkamayı istemek, ocağın altını kapamayı unutmak bu tarz bozukluklar arasında incelenmelidir.

Fobiler: Gerçekte olmayan bir etkinlikten, durumdan kaynaklanan abartılmış olan korkulardır. Süreklilik arz ettiğinden oldukça tehlikeli boyutlara varmaktadır. Örümcek, fare vs. korkusu, yükseklik korkusu, uçak korkusu bu tarz bozukluklara verilebilir. Bunlardan uzak durmak sadece o anlık endişeleri giderir. Tedavi olmasına yardımcı olmaz.  

Sosyal anksiyete bozukluğu: Toplum içerisinde zor durumda kalmak korkusu, aşağılanmak, eleştiriye maruz kalmak gibi korkuları taşıyanlar bu bozukluğu yaşamaktadır. Bu durum aşırı utangaçlık hali yaşanmasına sebep olur. Performans anksiyetesi olarak bilinen sahne korkusu, bunun en bilinen türüdür. 

Post - travmatik stres bozukluğu: Hayati önem taşıyan olaylar sonrasında yaşanan bozukluk türleridir. Geçmişle ilgili kabuslar, insanlardan korkma ve kaçma, bir olayı hatırlatan durumları yaşamak istememe bu bozukluğun belirtileri arasındadır.

Ansiyete bozukluğuna karşı alınabilecek önlemler ve tedaviler nelerdir?

Aşırı derecede gerginlik ve endişe taşıyan kişilerin, endişelerini not ederek gözden geçirmesini tavsiye ederiz. Düzenli beslenerek, egzersizler yaparak rahatlamaları endişelerinden uzaklaşmalarına fayda sağlayacaktır. Alkol ve sigaradan uzak durmak, uykuları düzene sokmakta sizlere yardımcı olacaktır. Bu çabalar sonucunda iyileşme sağlanamadığı takdirde, tedavi olmak için, bir doktordan yardım almalısınız. Anksiyete bozukluğuna sebep olabilecek astım, şeker gibi rahatsızlıklar tetkik edilerek, sorunun altında yatan etken bulunmaya çalışılır. Ardından kullandığınız ilaçlar araştırılır. Bazı ilaçların bu gibi yan etkileri bulunmaktadır. Sorun tespit edildikten sonra, tedavi aşamasına geçilir. Kişilere anksiyete bozukluğunun derecesine göre tedavi uygulanır. Uygulanacak terapiler ve ilaç kullanımı ile sorunun çözülmesine çalışılacaktır. Bu tedavide kullanılacak olan ilaçların bağımlılık yapması ve yan etkileri olması sebebiyle, terapilerden fayda görenlerin, ilaçlara ağırlık vermemesi yerinde olur. Terapilerde en fazla yarar sağlayan yöntem, kognitif ve davranış terapileri olarak bilinir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×