A Vitamini Faydaları

A Vitamini denildiği zaman ilk akıllara gelen göz sağlığı için gerekli olan vitaminleri bünyesinde barındırıyor olmasıdır. Vitaminler arasında ilk keşfedilen vitamin A vitaminidir.

A Vitamini Faydaları
21 Kasım 2014 Cuma 00:45

A Vitamini denildiği zaman ilk akıllara gelen göz sağlığı için gerekli olan vitaminleri bünyesinde barındırıyor olmasıdır. Vitaminler arasında ilk keşfedilen vitamin A vitaminidir.

A vitamini genel olarak iki değişik şekilde oluşan ve yağda eriyebilen bir maddedir. İlki yalnızca hayvansal besin maddelerinde var olan hazır gıdalarda kullanılan retinoldür.

İkincisi ise karoten adı ile anılan pro-vitamin halindedir. Bu da ihtiyaç duyulduğu zaman yalnızca retinole dönüşür. Retinol  bitkisel ve hayvansal gıda kaynaklarının her ikisinde de bulunmaktadır.

A Vitamini Faydaları:

  • A vitamini göz sağlığını korumak için başlı başına bir besleyicidir. Çeşitli göz rahatsızlıklarına ve gece körlüğü tedavisinde oldukça faydalı olan A vitamini göz hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Yapılan bilimsel araştırmalara göre her gün yeteri kadar düzenli bir şekilde alınan A vitamini ilerleyen zamanlarda meydana gelebilecek göz hastalıklarını veya görme bozukluklarını önlemektedir.
  • A vitamini Embriyonun büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan hücrelerin artarak çoğalmasında etki sağlar.
  • A vitaminine vücudumuz kemikler, saç, cilt ve dişlerin oluşumu açısından bir mikro besleyici olarak gereksinim duyar.
  • A vitamini sivilcelerin oluşmasını önler.
  • A vitamini yapısında bulundurduğu vitaminlerle enfeksiyon oluşumuna karşı koruyucu bir etkisinin olmasından dolayı meydana gelecek enfeksiyonlara karşı önemli bir vitamin olarak bilinmektedir. Vücuda gerekli olan (T- hücreleri ) akyuvarları ve antikorları artırarak üretimini güçlendirerek çoğaltır.

A vitamini pişmeye ve ısıya karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca Ultra –viyole ışınlarına ise oldukça dayanıksız olduğundan dolayı koyu renkli şişelerde korunması gerekmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×