5 Haftalık Gebelik

5 haftalık gebelik sürecinde anne karnında can bulmak için çabalayan bebek 1 mm civarında olacak ve katmanlardan oluşacaktır. Bu katmanlar bebeğin bedenini oluşturacak ve gebeliğin tamamlanması ile yeni doğan bebek görünümü kazanacaktır.

5 Haftalık Gebelik
22 Kasım 2014 Cumartesi 07:31

5 haftalık gebelik sürecinde anne karnında can bulmak için çabalayan bebek 1 mm civarında olacak ve katmanlardan oluşacaktır. Bu katmanlar bebeğin bedenini oluşturacak ve gebeliğin tamamlanması ile yeni doğan bebek görünümü kazanacaktır.

 
5 haftalık gebelikte bebek henüz ritmik olmayan kalp atımları ile aynı kurbağaya benzeyen bir görünüm de olacaktır. Anne bedenine tutunmaya ve can bulmaya çalışan bebeğin önünde aşması gereken çok uzun bir süreç vardır. Anne karnında uzun bir zaman geçirecek bebeğin henüz birinci ayı tamamlanmıştır.
 
Var olan vitellüs kesesi bebeğe büyük kolaylık sağlamakta ve onu hayata bağlamaktadır. Ayrıca 5 haftalık gebelikte bebeğin kısacık olan bir göbek bağı olacaktır. Gelecek haftalarda halkası oluşacak olan göbek bağı, henüz halkasız bir yapıdadır. Bebek gelişmeye devam ettikçe göbek bağı uzayacak, plasentanın oluşması ile vitellüs kesesi ortadan kaybolacaktır.
 
5 haftalık gebeliğe ulaşan anne büyük ihtimalle gebe olduğunun farkına varmış, her ay düzenli olan kanama gerçekleşmemiş, huzursuzluk hakim olmuş ve göğüslerde ciddi anlamda bir hassasiyet başlamıştır. Birçok gebe için gebelik testi yaptırma vakti 5. hafta gebeliktir. Bu hafta adet gecikmesi ciddi anlamda yaşanmış ve gebelik testine ihtiyaç hissedilmektedir. Fiziki olarak da değişim yaşayacak anne adayının bu haftalar gebelikle yüzleşme zamanıdır. İlk kez gebelik yaşayan bayanlar da bile gebeliği kabullenmeme gibi bir durum oluşabilecek ve durumu kabullenmek için zamana ihtiyaç duyulacaktır.
 
5 haftalık gebelikte, normalde adet düzensizliği yaşamayan kadınların büyük bir çoğunluğu gebelik testi yaptırmış ve bu heyecan dolu bilgiyi eşi ve yakınları ile paylaşmıştır. Bazı bayanlar ise sessiz bir şekilde kabuğuna çekilerek anne olma gerçeğini sindirmeye çalışırken, kimisi de sevinç içinde bu güzelliği yaşamaya başlayacaktır.
 
Yorgunluk Hissi: Karın içinde oldukça önemli bir yapı başlamış ve yapı anneyi sıkıntıya sokacaktır. Bebeğin plasenta oluşumu başlamış, gebelik hormonu düzeyi artmış ve anne adayı çabuk yorulmaya başlamıştır. Yaşam kalitesinde düşüş yaşanacak bu dönemler için biraz sabır gerekecektir. Çünkü bu hisler özellikle gebeliğin ilk üç aylık döneminde açığa çıkacak, plasenta tam olarak oluştuktan sonra hayat normal şekilde seyredecektir. Vakit buldukça dinlenmek, stresten uzak kalmak ve huzurlu alanlarda bulunmak bu dönem için etkili olacaktır.
 
Sık İdrara Çıkma: Gebelik nedeni ile salgılanan hormonlar sık tuvalet ziyaretlerine neden olabilmektedir. Kan akışında artış ve böbreklerde yaşanan hareketlilikten dolayı idrar oranında artış yaşanarak ihtiyaç daha fazla artacaktır. Bu durumu hafifletmek adına su içmekten kaçınmak oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Yeterli oranda su anne ve bebek açısından en gerekli besin kaynağıdır. Bu dönemlerde su miktarını aza indirmek yerine çay, kahve gibi içeceklerin miktarını azaltmak daha yararlı olacaktır.
 
Mide Bulantıları: 5 haftalık gebelik sürecinde olan anne adayı muhtemelen bu haftanın sonlarına doğru keskin bir mide bulantısı yaşayacaktır. Sabahları daha yoğun yaşanacak, ağız için tat bozukluğu olacak ve bütün kokular itici gelecektir. Özellikle soğan, baharat, sigara, parfüm gibi kokular anneyi çileden çıkarmaya yetecektir. Gerekli olan vitamin desteğini ihmal etmemek ve bol miktarda su tüketmek bu dönemlerde oldukça faydalı olacaktır. Aynı zamanda aşırı yağ içeren ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak bebek için ve gebelik için yararlı olacaktır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek midenin rahatlaması için önemlidir. Yoğun yaşanan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen mide bulantıları için doktor kontrolü faydalı olabilecek özellikle 5 haftalık gebeliklerde sıvı kontrolünü sağlayabilmek için serum desteğine ihtiyaç duyulabilecektir.
 
Ayrıca bu haftalar da mide bulantılarını hafif yaşayabilmek için akupunktur gibi destek tedavilerde yardım alınabilir. Doktor tavsiyesi ile bu tür yaklaşımlar rahat ve huzur dolu bir gebelik geçirebilmek için fayda sağlayabilmektedir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×