35 Hafta Gebelik

35 hafta gebelik döneminde bebeğiniz ortalama 47 cm uzunluğunda ve 2,5 kilo ağırlığında olacaktır.

35 Hafta Gebelik
22 Kasım 2014 Cumartesi 00:57

35 hafta gebelik döneminde bebeğiniz ortalama 47 cm uzunluğunda ve 2,5 kilo ağırlığında olacaktır. Bu haftadan sonra boyu fazla uzamayacak, ancak kilo almaya hızla devam edecektir. Bu haftalarda inanılmaz bir gerçek beyninin çok hızlı gelişmesidir. Minicik kafasında birçok yapılanma gerçekleşiyor olacaktır. Ayrıca doğum anında zorlanmaması için kafa yapısı oldukça yumuşak olacaktır. Doğum için akciğerleri hariç bütün organları neredeyse tüm hazırlıklarını tamamlamıştır. Akciğer gelişimi doğum gerçekleşene kadar devam edecektir.

35 haftalık gebelik döneminde anne, Şu an bebeğiniz bir sorun olmazsa doğum pozisyonu almış olacaktır. Bebeğin büyük bir hızla gelişen beyni, onun kafa ağırlığını artırıyor ve sizin idrar kesenize baskı daha çok oluyor. Bu durumda sık sık tuvalet ihtiyacı hissedebilir ve bezginlik yaşayabilirsiniz. Ne kadar bezdirici bir durum olsa da mutlaka beklemeden tuvalet ihtiyacınızı gidermelisiniz. Bu haftalarda pelvik kaslarınızı kuvvetlendirecek pelvik egzersizlerden yararlanabilirsiniz. Pelvik egzersizleri doğumunuzu daha kolay gerçekleşmenize yardımcı olacaktır.

 35 Hafta Gebelik Belirtileri;

Varis Damarları: Bacağınızda oluşan varis damarları size zor anlar yaşatabilir. Bu damarlar nedeniyle kaşıntı ve ağrıya maruz kalabilirsiniz. Varis çorabı kullanarak oluşabilecek baskıyı azaltabilir ve bu sorunu biraz hafifletebilirsiniz.

Kanayan Diş Etleri: Diş etleriniz oldukça hassas ve kanıyor olabilir. Diş sağlığınızı koruyabilmek ve diş eti kanamasını önlemek için bol C vitamini almalısınız.

Ciltte Değişimler: Karnınızda inanılmaz bir kaşıntı başlamış olabilir. Bu kaşıntı karnınızın gerilmesi nedeni ile ortaya çıkan bir gebelik belirtisidir. Bu sıkıntıyı hafifletmek için karnınıza nemlendirici krem sürebilirsiniz. Kaşıntının şiddeti çok ciddi ise mutlaka bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Hemoroit: Gebelikte şişen damarlar vücudun farklı alanlarında ortaya çıkabilir. Rektum etrafında oluşan şişlikler hemoroit olarak tanımlanır. Hemoroit gebeliğin en can yakıcı sıkıntılarındandır. Hemoroit ile başa çıkabilmek için bol su ve lifli gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca sıcak pansuman da hemoroit için yararlı olacaktır.

Duygusal Değişimler: 35 hafta gebelikte ve gebeliğin devamında duygusal açıdan ciddi anlamda değişim yaşıyor olabilirsiniz. Aniden ağlayabilir ya da kendinizi bir anda çok mutlu hissedebilirsiniz.

Unutkanlık: Geri sayım başladı ve unutkanlığınız tavan yaptı. Beyin hücre hacminizde azalma yaşanıyor ve uykusuz geceler de bu duruma destek oluyor. Ancak endişelenmeyin gebelik döneminde unutkanlık oldukça normal bir gebelik belirtisidir ve doğum ile beraber ortadan kaybolacaktır.

Sakarlık: Vücudunuza binen ağırlık dengenizi bozabilir ve dolayısı ile denge problemi yaşayabilirsiniz. 35 hafta gebelik ve devamında hareketlerinizi çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeli, yüksek bir yerden alacağınız bir şey için mutlaka yardım almalısınız.

Braxton Hick Kasılmaları: Vücudunuz kendini doğuma hazırlarken siz de yalancı doğum sancıları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu kasılmaların doğum sancısından farkı düzensiz ve hafif olmasıdır.

35 hafta gebelik dönemine kadar ve bu dönemden sonra egzersiz ve gün içinde yapacağınız yarım saatlik yürüyüşler sayesinde daha kolay bir doğum gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu dönemden sonra bebeğiniz için sıvı tüketimi ve beslenmenize daha fazla dikkat etmelisiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×