31 Hafta Gebelik

31 hafta gebelik bebeğinizde hızlı gelişmelerin görüldüğü, anne adayında ise, sorunların yükseldiği bir dönem.

31 Hafta Gebelik
21 Kasım 2014 Cuma 04:27

31 hafta gebelik bebeğinizde hızlı gelişmelerin görüldüğü, anne adayında ise, sorunların yükseldiği bir dönem. Annelerin bu hafta hamileliğin etkisiyle hiç görmedikleri kadar rüya göreceklerini söyleyelim. Bu hafta kalsiyum tüketimine de önem vermeniz gerekiyor. Çünkü bebeğinizin kalsiyum ihtiyacı oldukça yükseldi. Şimdi kendinizi hamile olarak, bebeğinizi de doğmaya hazırlanan evladınız olarak görebilirsiniz.

31 hafta gebelikte anne adayında yaşanan değişimler nelerdir?

Anne adayları bu haftaya diyaframlarındaki kasılmalarla başlayacak. Rahim iyice büyüdüğü için, akciğerleriniz nefes almakta zorlanacak. Bebeğiniz için nefes almada herhangi bir sorun yok. Onun solunumu plasentadan karşılanmakta. Bu hafta sık idrar çıkma sorunlarınız devam edecek. Rahmin mesaneye baskısı doğuma kadar devam edeceğinden, bu sorun doğuma kadar devam edecek. Sırt ağrılarınız için, oturduğunuzda yastık kullanmanız sizi rahatlatacaktır. Geniz yollarınızda da şişmelerden kaynaklanan burun tıkanıklığı yaşayabilirsiniz. Anne adaylarının oldukça hassas dönemleri bu haftayla birlikte başlamış oluyor. Hareketlerde biraz daha dikkatli olmalarını öneriyoruz. Rahimde yaşanacak olan, yalancı doğum sancılarında endişe etmeyin. Bu oldukça normal bir durum. Sadece kasılmaların ritmik olup olmadığını izleyin. Ritmik sancılar erken doğum habercisi olabilir.

31 hafta gebelikte bebeğinizde yaşanan değişimler nelerdir?

Bebeğinizdeki hızlı gelişme bu haftaya kadar devam etti. Bu hafta diğerlerine oranla daha az bir gelişme gösterecektir. Beyin yapısı gelişmesine devam ederken, akciğerlerindeki surfaktan yapımı da hızla artacak. Bu dönem son haftaların en hareketli haftalarından biri olacak. Amniyos sıvısı fazla olduğundan bebeğiniz hareketlenecek. Daha sonraki haftalarda bu sıvı azalacağı için, bebeğinizin hareketleri de azalacak.  Unutmayın bebeğinizin sağlığı, hareketleri ile doğru orantılı. Hareketli bir bebek, sağlıklı bir bebek demektir. Doktorunuzda size her muayeneye gidişinizde bebeğinizin hareketlerini soracaktır. Bu hafta bebeğinizin boyu 40 cm, ağırlığı 1,65 kg oldu. Artık bebeğinizin uyanık olduğunu ya da uyuduğunu anlayabilirsiniz. Hareketleri oldukça net duyulacaktır. Başını bile oynatabilecek konuma gelecektir. Sizin uykularınızda bebeğinizin hareketlerinden dolayı azalacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×